Moment ujęcia w kosztach podatkowych faktury wewnętrznej korygującej VAT



Korekty kosztów z tytułu niesłusznie naliczonego VAT należnego od nieodpłatnych wydań towarów należy dokonać wstecz.

Reklama

(wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 maja 2014 r., sygn. akt II FSK 1511/12)

Spółka z o.o. zamierzała skorygować niesłusznie odprowadzony VAT należny od nieodpłatnie wydanych towarów. Wystąpiła do organu podatkowego z zapytaniem, czy skorygowany VAT należny:

1) uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów (od wydań towarów na cele reprezentacji i reklamy) powinien być zaliczony do przychodów podatkowych?

2) niezaliczony do kosztów uzyskania przychodów powinien być przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Zdaniem spółki z o.o., na oba powyższe pytania odpowiedź jest twierdząca. Jednak organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe w odniesieniu do obu pytań.

W pierwszym przypadku, zdaniem organu podatkowego, skutek dokonanych korekt podatku należnego powinien zmniejszyć koszty uzyskania przychodów w odniesieniu do okresu, w którym podatnik zawyżył koszty - czyli że należy koszty skorygować wstecz. Natomiast w drugim przypadku zwrot VAT w ogóle nie będzie przychodem.

Spółka wniosła skargę do WSA, który potwierdził, że korekta VAT należnego nie może być odniesiona do przychodów bieżącego okresu. Skoro VAT był błędnie zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, to obecna korekta musi być dokonana wstecz. Natomiast co do drugiego zagadnienia, zdaniem sądu, strony zajęły w istocie takie samo stanowisko. Zarówno skarżąca, jak i Minister Finansów stwierdzili, że skorygowany VAT, który nie został zaliczony do kosztów, nie stanowi przychodu, z ta różnicą, że zdaniem skarżącej, miał tu zastosowanie art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o PDOP, natomiast Minister Finansów uważał, że art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy. Zdaniem sądu, stanowisko stron było prawidłowe i znajdowało uzasadnienie w treści art. 12 ust. 4 pkt 9 ww. ustawy.

Z takim rozstrzygnięciem jednak spółka się nie zgodziła, wnosząc skargę do NSA.

NSA stwierdził, że skarga nie ma uzasadnionych podstaw i podlega oddaleniu, gdyż WSA poprawnie zinterpretował art. 12 ust. 4 pkt 6 ww. ustawy. Z przepisu tego - stwierdził NSA - "(...) wynika (...) w sposób niebudzący wątpliwości, że w podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się zwróconych podatków, których nie zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast odczytanie sensu tego przepisu z wnioskowania z przeciwieństwa w ten sposób, że przychodem są podatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jest błędne. Wnioskowanie takie pozostaje bowiem w sprzeczności z treścią przepisu art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy, który jednoznacznie nie pozwala zaliczać do przychodów należnego podatku od towarów i usług. (...)"

Co do momentu tej korekty, NSA orzekł:

"(...) Odrębności powstawania zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowym od osób prawnych powodują różne skutki korekty deklaracji na podatek. W podatku od towarów i usług wywołują one skutki w postaci bieżącej korekty podatku należnego od nieodpłatnego przekazania towaru, a więc w momencie wystawienia faktury korygującej. Natomiast w podatku dochodowym nie powoduje to korekty przychodu w tym samym czasie. Korekta kosztów uzyskania przychodów może bowiem dotyczyć okresu rozliczeniowego, w którym koszty te wykazano w kwocie zawyżonej. (...)"

Przypomnieć należy, że na łamach Biuletynu Informacyjnego także wielokrotnie pisaliśmy, że taka korekta VAT należnego jest odnoszona na zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów do okresu, w którym pierwotnie VAT ten zaliczono w koszty podatkowe.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 22 z dnia 2014-08-01

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: faktura | moment | Gofin.pl | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »