Reklama

Na rynku tylko dwa całkowicie bezpłatne konta dla przedsiębiorców

Tylko dwa banki - Deutsche Bank PBC i Idea Bank - oferują drobnym przedsiębiorcom firmowe konta za darmo. W przypadku pozostałych instytucji prowadzący działalność gospodarczą muszą się liczyć z opłatami od kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Może być sporo taniej, jeśli przedsiębiorca jest w stanie zrezygnować z przyjmowania wpłat gotówkowych.

Reklama

Pomimo wielu ofert, które kuszą brakiem opłat, konto dla osób prowadzących działalność gospodarczą za 0 zł jest rzadkością na rynku. Obecnie bezpłatny rachunek oferują tylko dwa banki - Deutsche Bank PBC i Idea Bank. Taka sytuacja może zaskakiwać, jako że całkowicie bezpłatne rachunki funkcjonują na rynku już od kilku lat, czyli odkąd taką ofertę wprowadził Idea Bank. Najwyraźniej redukcja stóp procentowych i związany z tym spadek zysków odsetkowych spowodował, że banki niechętnie oferują usługi całkowicie za darmo.

Przedsiębiorca sam zarządza kontem

Przy konstrukcji rankingu przyjęliśmy założenie, że przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od roku, wykonuje 3 przelewy do ZUS, 2 do urzędu skarbowego i 10 do swoich kontrahentów oraz ma także 4 zlecenia stałe. Miesięczne wpływy przedsiębiorcy wynoszą co najmniej 1,5 tys. zł miesięcznie, wszystkie przelewy wykonuje on w serwisie internetowym, dwa razy wypłaca gotówkę z obcych bankomatów i co miesiąc wykonuje co najmniej dwie płatności kartą na łączną kwotę 500 zł. Oraz - że przynajmniej dwa razy w miesiącu dokonuje wpłat gotówkowych w oddziale.

Gotówka kosztuje

O tym, że Polacy preferują gotówkę, wiadomo od lat. Jak wynika z ubiegłorocznych badań Narodowego Banku Polskiego, dotyczących zwyczajów płatniczych Polaków, aż 81,8% płatności pod względem liczby dokonywanych jest przy użyciu gotówki (pod względem wartości jest to 63,7%). Nic dziwnego, że do tych preferencji dostosowują się przedsiębiorcy. Z ankiety przeprowadzonej przez Idea Bank wśród osób prowadzących działalność gospodarczą wynika, że aż 32% przedsiębiorców przyjmuje płatności wyłącznie w gotówce. Pozostali akceptują i gotówkę, i płatności bezgotówkowe.

Tymczasem koszty obsługi gotówki zaczynają coraz bardziej ciążyć przedsiębiorcom. W przypadku niektórych banków z rankingu Tax Care, koszty jednej wpłaty gotówkowej wynoszą co najmniej 12 zł. Na przykład, gdyby przedsiębiorca mający konto w Meritum Banku - którego rachunek zajął trzecie miejsce w naszym rankingu - nie dokonywał wpłat gotówkowych w oddziale, również nie płaciłby za obsługę ani grosza. Z kolei w przypadku Raiffeisen Polbanku (6 pozycja) opłata za wpłaty gotówkowe stanowi aż 2/3 wszystkich kosztów miesięcznych prowadzenia rachunku.

Warto zastanowić się nad kartą

To, że banki każą sobie coraz więcej płacić za obsługę gotówki, może być sygnałem dla przedsiębiorców, aby jeszcze raz przeanalizować możliwość przyjmowania wpłat bezgotówkowych. Coraz więcej banków proponuje klientom prowadzącym działalność gospodarczą terminale do obsługi kart płatniczych. W niektórych przypadkach - taką ofertę ma np. Idea Bank, choć on akurat nie pobiera opłat za obsługę wpłat gotówkowych - warunki zakupu terminala i prowizje są takie, aby opłacało się w ten sposób przyjmować nawet stosunkowo niewielkie płatności.

Płatności bezgotówkowe mają jeszcze jedną zaletę, mianowicie pozwalają zaoszczędzić na wypłatach pieniędzy z bankomatów.

W naszym rankingu założyliśmy, że przedsiębiorca dokonuje wypłat z "obcych" bankomatów, nienależących do banku. A to kosztuje. Koszt wypłaty liczony jest zwykle w procentach, ale banki stosują dodatkowo limity kwotowe - "nie mniej niż". Najmniej ten limit wynosi w BNP Paribas, gdzie jest to minimum 2 zł, ale najczęściej pojawia się minimalna kwota w wysokości 5 zł, a w przypadku Toyota Banku - jest to nawet 10 zł. W rezultacie także przy płatnościach ze strony przedsiębiorcy warto zastanowić się nad przejściem na płatności bezgotówkowe, bo skumulowane koszty wypłat gotówki bywają większe niż opłaty za użytkowanie karty. Zwłaszcza, że tej ostatniej można uniknąć, jeśli przy pomocy karty dokona się płatności o określonej przez bank kwocie.

Przelewy też kosztują

W rankingu Tax Care widać, że banki próbują radzić sobie ze spadkiem przychodów odsetkowych, wprowadzając opłaty za różnego rodzaju operacje. Niektóre z tych opłat są dotkliwe dla przedsiębiorców. Chodzi przede wszystkim o konieczność płacenia za przelewy wychodzące. Cena może wydawać się niewielka - przelewy kosztują od 1 zł np. w PKO BP do 1,5 zł w BPH, mBanku czy BZ WBK - ale w przypadku firmy, która ma wiele takich płatności, bywa bolesna. Jednak nadal jest to tańsze niż wypłata gotówki i wręczenie jej kontrahentowi, który następnie zapłaci za wpłacenie jej na konto.

Marek Siudaj, Tax Care

Anna Olesiejuk, Tax Care

Dowiedz się więcej na temat: bank | darmo | Bezpłatne konta | za darmo | firmy | firma rodzinna | kont

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »