Najlepsza forma opodatkowania 2014: Karta podatkowa umożliwia płacenie niskich podatków
Przedsiębiorca na karcie podatkowej nie musi prowadzić tradycyjnej księgowości i płaci co miesiąc stałą, zazwyczaj niską kwotę podatku. Niestety - także wtedy, gdy firma nie zarabia.
20 stycznia jest ostatnim dniem, w którym przedsiębiorcy mogą zdecydować o sposobu rozliczeń z fiskusem. W ramach cyklu "Najlepsza forma opodatkowania" Tax Care przedstawia - po skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie - czwarty, ostatni już sposób na rozliczanie podatków przez przedsiębiorców: kartę podatkową.
Z karty podatkowej, podobnie jak z ryczałtu ewidencjonowanego, nie skorzystają wszyscy przedsiębiorcy, bowiem i ta forma rozliczeń z fiskusem zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności. Co więcej, rodzaj działalności ma również wpływ na wysokość podatku, który w przypadku "kartowiczów" nie ma związku z faktycznymi zarobkami przedsiębiorcy. Na wysokość miesięcznych zobowiązań wobec fiskusa wpływa również liczba zatrudnianych pracowników oraz liczba mieszkańców miejscowości, w której działa firma. Generalnie za pomocą karty mogą się rozliczać z fiskusem przede wszystkim prowadzący działalność usługową, wytwórczo-usługową oraz handlową - np. jubilerzy, grawerzy, zegarmistrzowie czy zakłady krawieckie. Sam podatek jest niejako ustalony "z góry" i płatny co miesiąc w tej samej kwocie (oficjalnie decyzję w sprawie wymiaru podatku wydaje naczelnik urzędu skarbowego, ale w oparciu o wytyczne z tabel przygotowanych przez Ministerstwo Finansów).
Kwota podatku "kartowiczów" jest zazwyczaj dosyć niska, szczególnie w najmniejszych miejscowościach. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorcy korzystający z tego sposobu rozliczeń z fiskusem muszą płacić podatek niezależnie od tego, czy faktycznie w danym miesiącu coś zarobili. Tym samym nawet niska kwota podatku może stać się problemem w sytuacji, gdy firma z jakiegoś powodu wpadnie w tarapaty.
Przedsiębiorca na karcie podatkowej nie musi prowadzić księgowości, zobowiązany jest jedynie do przechowywania przez 5 lat dokumentów sprzedaży. Nie składa także rocznego zeznania PIT - do końca stycznia musi złożyć tylko PIT-16A z wykazem zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to zresztą jedyne odliczenie, z jakiego może skorzystać przedsiębiorca, który osiąga tylko dochody z działalności opodatkowanej kartą - oprócz tego nie ma prawa do żadnych odliczeń i ulg podatkowych.
Agata Szymborska-Sutton
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze