Najprostszy i bezpłatny sposób na uzyskanie odpisu z KRS

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy, na mocy których wszystkie aktualne dane z KRS mają być dostępne w internecie. Nowe regulacje umożliwiają także pobieranie wydruków informacji z rejestru przedsiębiorców odpowiadających odpisowi aktualnemu. Tym samym dokument, którym można zastąpić odpis z KRS, można będzie uzyskać bezpłatnie korzystając z internetu.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszły w życie przepisy, na mocy których wszystkie aktualne dane z KRS mają być dostępne w internecie. Nowe regulacje umożliwiają także pobieranie wydruków informacji z rejestru przedsiębiorców odpowiadających odpisowi aktualnemu. Tym samym dokument, którym można zastąpić odpis z KRS, można będzie uzyskać bezpłatnie korzystając z internetu.

KRS dostępny dla każdego w internecie

Na mocy art. 4 ust. 4a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego została zobowiązana do bezpłatnego udostępniania, w ogólnodostępnych sieciach teleinformatycznych, aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz listy dokumentów zawartych w elektronicznym katalogu dokumentów spółek z o.o., akcyjnych, komandytowo-akcyjnych i europejskich.

Jest to ogromna zmiana w porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym. Mianowicie już przed 1 stycznia 2012 r. CI KRS udostępniała bezpłatnie dane z rejestru przedsiębiorców oraz rejestru stowarzyszeń i innych organizacji poprzez wyszukiwarkę podmiotów KRS funkcjonującą na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ms.gov.pl/. Z tym że ujawniane były jedynie podstawowe dane (w tym dotyczące ewentualnej upadłości), a w dodatku aktualizowane one były jedynie raz w tygodniu. Tym samym wyszukiwarka ta pełnić mogła jedynie rolę informacyjną. Co więcej, osoba korzystająca z niej ponosiła ryzyko, że dane mogą być nieaktualne.

Reklama

Odpis z KRS od ręki

Jednak dostęp do wszystkich aktualnych informacji z KRS to tylko część pozytywnych zmian. Ogromne znaczenie praktyczne będzie miała bowiem możliwość uzyskiwania we własnym zakresie i bezpłatnie dokumentu, którym będzie można zastąpić odpis aktualny z KRS (opłata za jego uzyskanie 30 zł). Dokument ten to informacja odpowiadająca odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców. W myśl art. 4 ust. 4aa ustawy o KRS, pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację KRS, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Rejestrze. Cechy te sprecyzowane zostały w § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 grudnia 2011 r. Chodzi tu o:

  • adres strony internetowej, na której zamieszczone są aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego,
  • formę graficzną zgodną z załącznikami nr 12 i 13 do rozporządzenia,
  • identyfikator wydruku.

Wydruk, który ma wszystkie trzy ww. elementy, będzie miał moc zrównaną z mocą dokumentu urzędowego. Oznacza to, że posługiwanie się nim wystarczy, aby np. spółka wylegitymowała się przed kontrahentem, czy w postępowaniu administracyjnym, sądowym.


Uzyskanie informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców nie wymaga posługiwania się podpisem elektronicznym ani ponoszenia opłat na rzecz CI KRS.


Podkreślić też warto, że treść działów, rubryk informacji odpowiadających odpisowi jest jedynie przykładowa i zależy od rodzaju danych wpisywanych w przypadku konkretnego podmiotu.

Możliwość przeglądania wszystkich aktualnych danych podmiotów wpisanych do KRS z opcją ich wydruku w myśl przepisów miała pojawić się 1 stycznia 2012 r. Jednakże w rzeczywistości termin ten uległ przesunięciu.

Informacja o tym, kiedy z tych udogodnień będzie można korzystać, powinna pojawić się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Z CI KRS uzyskać można informacje, że trwają prace nad systemem wydawania wydruków. Najprawdopodobniej zostanie on uruchomiony w II kwartale 2012 r.

Po odpis pełny tylko do CI KRS

Poza tym, że CI KRS ma udostępniać w Internecie aktualne informacje o podmiotach wpisanych do KRS wraz z możliwością ich wydruku, w dalszym ciągu zajmuje się także wydawaniem odpisów, wyciągów czy zaświadczeń z KRS po złożeniu wniosku. Składa się go w centrali CI KRS (osobiście, korespondencyjnie, elektronicznie) lub w jej oddziale (wyłącznie osobiście). Uzyskanie odpisu z CI KRS drogą elektroniczną wymaga posługiwania się bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Skorzystanie z jednego z powyższych trybów uzyskania dokumentu będzie niezbędne, gdy pojawi się konieczność posłużenia się odpisem pełnym (60 zł). Tego odpisu wydruk nie zastąpi. W odróżnieniu od odpisu aktualnego i odpowiadającej jemu informacji, zawiera on treść wszystkich wpisów w rejestrze pod danym numerem KRS, dokonanych od chwili pierwszego wpisu, z wyjątkiem wpisów niepodlegających ujawnieniu. Tym samym daje możliwość prześledzenia historii spółki i pozwala np. na udokumentowanie, że dana osoba w określonym czasie była wspólnikiem spółki osobowej czy członkiem organu spółki kapitałowej.

Moc e-odpisu

Zmiany od początku roku dotyczą także odpisów (wyciągów, zaświadczeń) wydanych w postaci elektronicznej. Z początkiem tego roku uzyskały one moc dokumentu urzędowego. Do tej pory moc taką miały jedynie odpisy papierowe.

Obecnie odpis elektroniczny może być wykorzystany w postaci elektronicznej, jeżeli możliwe jest posłużenie się dokumentem elektronicznym we właściwym postępowaniu. Jeżeli nie ma takiej ewentualności, wówczas podmiot, który uzyskał odpis elektroniczny, może się nim posłużyć w tym postępowaniu w formie wydruku. Osoba przedkładająca wydruk dołącza do niego oświadczenie o zgodności wydruku z otrzymanym dokumentem elektronicznym.

Wygląd wydruku z KRS, którym można zastąpić odpis z KRS

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. nr 168, poz. 1186 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27.12.2011 r. w sprawie ustroju i organizacji CI KRS (…) oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz. U. nr 297, poz. 1760)


autor: Ewelina Mentel-Wyrzychowska
Gazeta Podatkowa nr 6 (838) z dnia 2012-01-19

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: działalność gospodarcza | KRS | nowe regulacje | Gazeta Podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »