Nie wybieraj zawodu w ciemno!
Co chcę robić w życiu? Czy mam predyspozycje do wymarzonej pracy? Jakie wybrać studia? To dylematy, przed którymi stają uczniowie kończący szkołę ponadgimnazjalną. Jak można je rozwiązać? Biorąc udział w "Dniu przedsiębiorczości".
2 kwietnia 2014 r. odbędzie się już 11. edycja tego programu. "Dzień przedsiębiorczości" objął patronatem honorowym Prezydent RP Bronisław Komorowski. Do tej pory wzięło w nim udział prawie 400 tysięcy uczniów! Dzięki jednodniowym praktykom mieli szansę przekonać się, czy ich wyobrażenia o wymarzonym zawodzie są prawdziwe i czy mają predyspozycje do wykonywania danej pracy. Ten jeden dzień praktyki na konkretnym stanowisku bardzo często pozwala uczniom przekonać się, że są na dobrej drodze do kariery zawodowej lub uświadamia, że powinni inaczej zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną, aby osiągnąć w życiu sukces.
- "Dzień przedsiębiorczości" to niezwykła idea, która daje uczniom możliwość sprawdzenia się w konkretnym działaniu. Dzięki takiemu doświadczeniu poznają swoje mocne i słabe strony, co mobilizuje ich do dalszej pracy oraz pozwala zweryfikować plany zawodowe na przyszłość - mówi dr Iwona Sroka, Przewodnicząca Rady Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA.
- Podczas "Dnia przedsiębiorczości" w 2013 roku odwiedziłem firmę zajmującą się sprzedażą w internecie, w której spotkałem się m.in. z przedstawicielami działów HR i PR oraz wziąłem udział w rozmowie na temat sposobów rekrutacji, z której wyciągnąłem wiele cennych wskazówek. Uważam, że ta wizyta bardzo pomogła mi w określeniu swojej przyszłej ścieżki zawodowej (związanej prawdopodobnie z public relations i marketingiem).
Kto jeszcze nie spróbował, niech koniecznie weźmie udział w kolejnym "Dniu Przedsiębiorczości!" - zachęca Szymon Nowakowski, uczeń CXXII LO w Warszawie.
"Dzień przedsiębiorczości" to program przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młody praktykant przez kilka godzin towarzyszy pracownikowi wybranej przez siebie firmy w wykonywaniu codziennej pracy. W tym czasie poznaje zakres obowiązków na danym stanowisku, dowiaduje się, jaka towarzyszy mu odpowiedzialność i jakie są niezbędne do niego predyspozycje oraz umiejętności. Uświadamia sobie również związek między wykształceniem a swoją przyszłą karierą zawodową. Pracownik zapoznaje ucznia z działalnością firmy, powierza mu wykonanie prostych zadań i odpowiada na jego pytania. Dodatkowo młodych ludzi wspierają nauczyciele, którzy pomagają im przygotować się do praktyk oraz wspólnie z nimi omawiają zdobyte doświadczenie i wiedzę oraz pomagają wyciągnąć z nich wnioski na przyszłość.
Zwieńczeniem programu jest Gala Przedsiębiorczości, podczas której najaktywniejsze szkoły oraz firmy i instytucje uhonorowane zostaną statuetkami i dyplomami. Nagrody otrzymają także uczniowie - laureaci konkursu na najlepszy fotoreportaż związany z odbytymi praktykami.
W zeszłorocznej edycji programu wzięło udział ponad 47 tysięcy uczniów i drugie tyle towarzyszących im wolontariuszy z prawie 20 tysięcy firm i instytucji.
Szkoły i firmy pragnące wziąć udział w "Dniu przedsiębiorczości" mogą się zarejestrować na platformie internetowej www.dzien-przedsiebiorczosci.junior.org.pl do 25 marca 2014 r. Tam znajdą też więcej informacji o programie.