Niebezpieczny VAT

Rada Przedsiębiorczości wystąpi do rządu i parlamentu z apelem o poprawienie nowej ustawy o VAT oraz jak najszybsze jej uchwalenie.

Rada Przedsiębiorczości wystąpi do rządu i parlamentu z apelem o poprawienie nowej ustawy o VAT oraz jak najszybsze jej uchwalenie.

Rada Przedsiębiorczości (RP), skupiająca 11 największych organizacji pracodawców i przedsiębiorców, chce zapobiec niebezpieczeństwu, jakie na polskie firmy może sprowadzić rządowy projekt nowej ustawy o podatku VAT. Wczoraj PB dotarł do przygotowywanego przez Radę apelu do premiera, ministra finansów oraz marszałków Sejmu i Senatu. RP wyraża w nim swoje krytyczne stanowisko w sprawie VAT, prosi o poprawienie projektu oraz jak najszybsze uchwalenie ustawy przez Sejm.

Obawy biznesu

Wyrażamy najgłębsze zaniepokojenie niektórymi przepisami oraz opóźnieniem prac nad ustawą. Apelujemy do rządu i parlamentarzystów o poprawienie niekorzystnych regulacji, możliwe szybkie uchwalenie ustawy oraz wydanie niezbędnych aktów wykonawczych - mówi Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej, przewodniczący w tym kwartale Radzie Przedsiębiorczości.

Reklama

Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że w związku z przystąpieniem Polski do UE od 1 maja 2004 r. musi obowiązywać całkiem ustawa o VAT. Jednak obawiają się, że zbyt krótki okres na jej wdrożenie może spowodować perturbacje w gospodarce.

Andrzej Arendarski podkreśla, że Rada Przedsiębiorczości krytycznie odnosi się do wielu proponowanych przepisów.

- Jest jeszcze szansa poprawienia ustawy - dodaje przewodniczący RP.

Wkrótce uchwalenie

Od dawna żaden akt prawny nie był poddany tak miażdżącej krytyce, jak rządowy projekt nowej ustawy o VAT. Kilka miesięcy zalegał on w sejmowej podkomisji, która bezkrytycznie zatwierdziła propozycje rządowe. Kierowana przez Janusza Lisaka z UP podkomisja była głucha na liczne opinie ekspertów i organizacji biznesowych. Dopiero potem przyszło opamiętanie. Wobec 204 poprawek poselskich, Marek Borowski, marszałek Sejmu, unieważnił drugie czytanie i zawrócił projekt do Komisji Finansów Publicznych. Czasu na zmianę projektu nie ma wiele - na 17 lutego wyznaczono finalne głosowanie w Sejmie.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bezpiecznie | niebezpieczeństwo | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »