Nowe regulacje w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami

Rząd przygotował projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Reguluje ona zasady i tryb wymiany informacji podatkowych z innymi państwami. Chodzi o wdrożenie do polskiego prawa Dyrektywy Rady 2014/107/UE z 9 grudnia 2014 r.

Oraz obowiązki instytucji finansowych w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych, kontrolę ich wykonywania, a także obowiązki w zakresie automatycznej wymiany informacji pochodzących z informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.

Celem rządowego projektu ustawy jest uregulowanie w jednym akcie prawnym zagadnień związanych z wymianą informacji podatkowych. Chodzi również o wdrożenie do polskiego prawa Dyrektywy Rady 2014/107/UE z 9 grudnia 2014 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (Dz. Urz. UE L 359 z 16.12.2014, str. 1), jak też wprowadzenie regulacji umożliwiających automatyczną wymianę informacji w dziedzinie opodatkowania z innymi niż unijne państwami w oparciu o procedury Common Reporting Standard (CRS), do czego Polska zobowiązała się w podpisanym w dniu 29 października 2014 r.

Reklama

Jakie rozwiązania przewiduje ustawa?

Dział pierwszy projektowanej ustawy zawiera zagadnienia o charakterze ogólnym. Przepisy te znajdą zastosowanie do regulacji przewidzianych w całości ustawy.

Właściwym organem Polski w zakresie wymiany informacji podatkowych z innymi państwami jest minister finansów i w tym zakresie przysługują mu uprawnienia organu podatkowego. Dział drugi ustawy reguluje wymianę informacji podatkowych z państwami członkowskimi.

Organ podatkowy będzie występował z wnioskiem do obcej władzy UE o udzielenie informacji podatkowych oraz udzielał jej informacji podatkowych za pośrednictwem ministra finansów.

Wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa oraz samorządowe kolegium odwoławcze przekazywać będą wniosek i informacje podatkowe do ministra finansów za pośrednictwem dyrektora izby skarbowej właściwego miejscowo ze względu na siedzibę wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa albo samorządowego kolegium odwoławczego.

Co we wniosku?

Elementami wniosku są: dane identyfikujące podmiot, którego informacje mają dotyczyć, wskazanie zakresu żądanych informacji i celu ich wykorzystania, stwierdzenie, że wyczerpano możliwości uzyskania informacji na podstawie przepisów prawa krajowego państwa wnioskującego oraz zobowiązanie się do objęcia tajemnicą udzielonych informacji, zgodnie z przepisami prawa krajowego państwa wnioskującego.

Projekt przewiduje możliwość zawarcia porozumienia w zakresie przebywania przedstawicieli obcej władzy UE w siedzibach organów podatkowych oraz ich obecności w toku postępowań podatkowych i czynności kontrolnych. Projekt reguluje kwestię możliwości przekazania informacji podatkowych otrzymanych od obcej władzy UE innej obcej władzy UE, po uprzednim zawiadomieniu władzy, od której pochodzą te informacje o zamiarze ich przekazania i niewniesieniu przez tę władzę sprzeciwu w terminie 10 dni roboczych od dnia zawiadomienia.

Ważne terminy

Organ, który otrzymał informacje podatkowe od właściwego organu państwa członkowskiego będzie miał obowiązek niezwłocznego, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania przez organ wiadomości o sposobie wykorzystania otrzymanych informacji podatkowych, przekazania informacji zwrotnej na temat wykorzystania otrzymanego materiału, w sytuacji, gdy właściwy organ państwa członkowskiego zwrócił się o taką informację.

Wymiana informacji podatkowych następować będzie za pomocą środków komunikacji.

Dyrektywa 2014/107/UE upoważnia każde państwo członkowskie do zezwolenia raportującym instytucjom finansowym na korzystanie z dostawców usług w celu wypełnienia obowiązków sprawozdawczych i dotyczących należytej staranności nałożonych na raportujące instytucje finansowe, zgodnie z prawem krajowym, ale obowiązki te pozostają w zakresie odpowiedzialności raportujących instytucji finansowych.

Na podstawie wskazanego wyżej upoważnienia projekt ustawy wprowadza możliwość korzystania przez raportujące instytucje finansowe z usług innych podmiotów.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych

Kancelaria Prawna Skarbiec
Dowiedz się więcej na temat: Raj podatkowy | tajemnica bankowa | nowe regulacje | fiskus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »