Obierz „Szybką Ścieżkę” do rozwoju swojej firmy

Wielu polskich przedsiębiorców wykorzystujących i tworzących zaawansowane technologie przekonało się, że korzystanie ze wsparcia finansowego w konkursach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwiększa konkurencyjność ich firm. Do 1 czerwca trwa nabór w realizowanym z Funduszy Europejskich konkursie Szybka Ścieżka dla projektów badawczo-rozwojowych. 1,2 miliarda złotych czeka na autorów innowacyjnych projektów.

W puli ogłoszonego przez agencję wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego konkursu Szybka Ścieżka, przeznaczonego dla dużych przedsiębiorstw oraz konsorcjów przedsiębiorstw i jednostek naukowych, czeka 300 mln złotych w I rundzie i 100 mln złotych w II rundzie. Wnioski można składać do 20 kwietnia 2020 r. Z kolei mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, samodzielnie albo w konsorcjach z jednostkami naukowymi będą mogły wnioskować o w sumie 500 mln złotych w III rundzie i o 300 mln złotych w IV rundzie. W ich przypadku wnioski powinny wpływać od 21 kwietnia do 18 czerwca 2020 roku.

Reklama

- W związku z dobiegającą końca perspektywą unijną, to już jeden z ostatnich naborów do Szybkiej Ścieżki. Niezmiennie konkurs ma bardzo szeroki zasięg, a prace badawczo-rozwojowe mogą być realizowane we wszystkich polskich województwach poza mazowieckim. O dofinansowane mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi czy procesu - zachęca do udziału Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. - Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, finansowane projekty muszą jedynie wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji - dodaje Kamieniecki.

Szybka Ścieżka jest konkursem, który NCBR prowadzi od 2015 roku. Niewątpliwie przyczynił się on do wymiernych korzyści w polskiej gospodarce. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, nakłady na działalność B+R w Polsce w 2018 r. wyniosły 25,6 mld zł, co stanowiło wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 24,6 proc. Urząd oszacował, że wskaźnik intensywności prac B+R, stanowiący udział nakładów krajowych brutto na działalność B+R w PKB wyniósł 1,21 proc. (w 2017 r. było to 1,03 proc.). Szybka Ścieżka jest najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców źródłem finansowania nowatorskich projektów badawczo - rozwojowych, a zainteresowanie konkursem z roku na rok rośnie.

Formalności ograniczone do minimum

Najważniejsza zmiana wprowadzona w 2020 roku przez NCBR to uproszczenie procedur, by ułatwić przedsiębiorcom otrzymanie grantów. Całą dokumentację napisano od nowa - prostym językiem. Wnioski otrzymały nowy, czytelny wzór i nową, przejrzystą instrukcję wypełniania.

Dodatkowo liczbę konkursowych kryteriów oceny zmniejszono do 13. Pojawiło się wśród nich nowe kryterium "istota projektu", które pozwoli wnioskodawcom w jednym miejscu wyłożyć sedno swojego zamierzenia. W czasie oceny wniosków eksperci NCBR dadzą rekomendacje wnioskodawcom, a złożone wnioski będzie można poprawić.

Konkurs finansowany jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Szybka Ścieżka pomaga środowisku

Przedsiębiorstwo EkoWodrol dzięki grantom z Szybkiej Ścieżki opracowało innowacyjne urządzenie, które ogranicza proces zagniwania ścieków i przyczynia się do znacznych oszczędności oraz chroni środowisko.

EkoWodrol w branży inżynierii środowiskowej funkcjonuje od lat 60. ubiegłego wieku. Firma jest przykładem udanej transformacji gospodarczej i sukcesu spółki pracowniczej, która przejęła i rozwinęła państwowe przedsiębiorstwo.

- Od 2016 r realizowaliśmy projekt, który doprowadził do opracowania skutecznej, ekonomicznej i przyjaznej dla środowiska metody ograniczenia procesów zagniwania ścieków i likwidacji odorów - wyjaśnia Maria Jasińska, przedstawicielka EkoWodrol. - Efektem naszego projektu jest pierwsze polskie innowacyjne urządzenie do płukania i napowietrzania rurociągu tłocznego ścieków sprężonym powietrzem: BTS  czyli  Bezemisyjny Transport Ścieków.

Technologia opracowana z pomocą grantu NCBR jest absolutnie nowatorska. W jej skład wchodzi opatentowana i licencjonowana metoda eliminacji odorów w kanalizacji oraz urządzenie do płukania i napowietrzania rurociągu tłocznego ścieków sprężonym powietrzem wraz z oprogramowaniem sterującym. Odbiorcami BTS mogą być operatorzy sieci kanalizacyjnych, w tym zwłaszcza samorządy, deweloperzy, przedsiębiorstwa rolne itp.

- Gwarantujemy stabilną i ekonomiczną pracę pomp wirowych w przepompowniach ścieków, aby napowietrzyć ścieki przy minimalnym zużyciu energii - tłumaczy Maria Jasińska. - Przy opracowaniu technologii i urządzeń wspierała nas kadra naukowa Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Połączenie opracowanego urządzenia z dedykowanym systemem informatycznym stanowi nowość w stosunku do innych metod przedmuchiwania rurociągów tłocznych i jest przedmiotem zgłoszenia patentowego na wynalazek pod tytułem "Sposób sterowania urządzeniem do płukania i napowietrzania rurociągu tłocznego przepompowni ścieków sprężonym powietrzem".

Technologia jest też oszczędna, działa na już istniejącej sieci kanalizacyjnej. Nie wymaga wymiany pomp wirowych w przepompowni ścieków i stosowania zaworów odpowietrzających. Dodatkowo w przeciwieństwie do dość powszechnie stosowanych metod chemicznych wykorzystuje darmowe, odnawialne źródło tlenu, jakim jest powietrze.

Przyjazny dla środowiska produkt BTS jest już sprzedawany przedsiębiorstwom komunalnym w kraju i szeroko promowany na rynku europejskim na targach i przez sieć lokalnych przedstawicieli.  W 2020 roku EkoWodrol otworzy swój magazyn dystrybucyjny w USA w Stanie Maryland.

- Uważamy, że nasz BTS ma wszystkie cechy produktu przyszłości, a zdobyte przy jego opracowaniu doświadczenia badawcze posłużą nam do generowania nowych projektów B+R, związanych z usuwaniem zanieczyszczeń środowiska i spowalnianiem zmian klimatycznych - dodaje przedstawicielka Spółki.

Dowiedz się więcej

Dla wszystkich osób zainteresowanych ofertą konkursową Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje bezpłatne spotkania informacyjne. Najbliższe odbędą się 24 marca i 14 kwietnia w Warszawie. Zapisy dostępne są na stronie: ncbrdlafirm.pl

Regulamin i dokumentacja konkursu "Szybka Ścieżka" dostępne są na stronie internetowej NCBR.

materiały promocyjne partnera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »