Odliczenie VAT od wydatków związanych z przygotowaniem samochodu do sprzedaży
Szczegółowe zasady odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem i eksploatacją samochodów osobowych zawarte zostały w przepisach art. 86a ustawy o VAT. Zgodnie z tymi regulacjami przedsiębiorcy mogą odliczać 50% lub 100% podatku VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu osobowego w zależności od celu jego wykorzystania.
Spółka zamierza sprzedać samochody osobowe. W celu zorganizowania przetargu poniosła koszty związane z ich oceną stanu technicznego. Czy od tej usługi spółka może odliczyć 100% podatku naliczonego?
Jeżeli samochód osobowy wykorzystywany jest zarówno do celów działalności gospodarczej jak i do celów prywatnych wówczas podatnik może odliczyć 50% podatku VAT wynikającego z poniesionych kosztów eksploatacyjnych. Przy czym ograniczone prawo do odliczenia podatku dotyczy nabycia lub wytworzenia tego pojazdu, nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, usług naprawy lub konserwacji pojazdu oraz innych towarów i usług związanych z jego eksploatacją lub używaniem.
Podatnik ma możliwość odliczenia pełnego podatku naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdem wykorzystywanym wyłącznie do działalności gospodarczej, przy czym ustawodawca wprowadził wymóg udowodnienia, że samochód ten nie może zostać wykorzystany do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza. Ponieważ przepisy zakładają domniemanie użytkowania samochodu osobowego w sposób mieszany (do celów firmowych i prywatnych) wprowadzono szereg dodatkowych wymogów, od spełnienia których uzależniono możliwość 100% odliczenia VAT.
Ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT dostępna jest w serwisie www.druki.gofin.pl |
Jednym z takich wymogów jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzającej wykorzystanie pojazdu wyłącznie do celów firmowych. Ewidencja przebiegu pojazdu powinna być prowadzona od dnia rozpoczęcia wykorzystania samochodu do działalności gospodarczej, do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.
Dodatkowo podatnik wykorzystujący samochód osobowy wyłącznie do celów działalności gospodarczej, oprócz obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, zobowiązany jest zgłosić ten pojazd właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Z zadanego przez Czytelnika pytania nie wynika, czy samochody osobowe, które zamierza sprzedać były przez niego wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej tzn. czy była do nich prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu i czy były one zgłoszone do właściwego urzędu skarbowego na formularzu VAT-26.
Jeśli zatem podatnik miał prawo do odliczenia 100% podatku VAT w związku z nabyciem i eksploatacją przedmiotowych samochodów osobowych wówczas ma on również prawo do odliczenia pełnego podatku naliczonego od wydatków poniesionych na ocenę stanu technicznego tych pojazdów.
Natomiast, jeżeli samochody osobowe były wykorzystywane zarówno do celów służbowych, jak i do celów prywatnych i w związku z tym podatnik odliczał jedynie 50% podatku VAT, wówczas od poniesionych kosztów związanych z oceną techniczną pojazdów również będzie mu przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Przepis art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT wprowadza bowiem ograniczenie w odliczeniu podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przeznaczonych do użytku mieszanego tj. wykorzystywanych zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Ograniczenie to dotyczy zatem również wydatków poniesionych w związku z podjęciem działań w celu sprzedaży tych samochodów.
Poradnik VAT Nr 15 z dnia 2016-08-10