Reklama

Ograniczanie barier w prowadzeniu działalności

Podstawą rozwoju gospodarki kraju jest zagwarantowanie swoim obywatelom możliwości rozwoju i wolności gospodarczej. Tymczasem potencjalny przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą w Polsce napotyka na szereg barier i ograniczeń. W związku z tym konieczna była zmiana przepisów celem ułatwienia rozwoju przedsiębiorczości.

Główne bariery

Polska nie jest liderem w zakresie ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej i jakości przepisów gospodarczych. Według danych z raportu Banku Światowego Doing Business z 2010 r. na 180 ocenianych krajów Polska zajęła dopiero 70 miejsce pod względem łatwości prowadzenia działalności gospodarczej. Wprawdzie w porównaniu do roku 2009 awansowała o 3 miejsca, ale nadal nasz kraj wyprzedzają takie państwa jak: Namibia, Ghana czy Czarnogóra. Liderem rankingu jest Singapur, a na kolejnych miejscach plasują się: Hongkong, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i USA.

Reklama

Podstawową barierę rozwoju przedsiębiorczości stanowi zbytnia reglamentacja działalności gospodarczej. Ponadto w kontaktach z organami administracji publicznej niejednokrotnie konieczne jest przedstawianie wielu zaświadczeń celem udowodnienia stanu faktycznego lub prawnego w toczącym się postępowaniu. Z prowadzonych badań wynika, że tak duża ilość wymaganych zaświadczeń jest odbierana jako brak zaufania organów administracji do petentów. Wymaga to często poświęcenia czasu celem zdobycia tych dokumentów oraz niesie za sobą konieczność poniesienia opłat za ich uzyskanie.

Ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku polskim wymaga przeprowadzenia wielu działań mających na celu redukcję nadmiernych obciążeń finansowych i biurokratycznych.

Jedno okienko

Wprowadzenie tzw. "jednego okienka" nie spełniło oczekiwań przedsiębiorców. Okazało się, że rejestracja firmy nie jest tak prosta jak to zapowiadano. W praktyce do rozpoczęcia działalności gospodarczej nie wystarczy sama wizyta w urzędzie gminy (miasta).

Potencjalny przedsiębiorca często musi dokonać zgłoszeń w innych organach, jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem działalności swojej firmy. Część osób rejestrujących firmy musi udać się do urzędu skarbowego celem dokonania wyboru formy opodatkowania. Należy bowiem określić czy wybiera się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową, czy 19% podatek liniowy. Podatnik nie zgłasza jedynie wyboru opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Konieczne jest także zgłoszenie przedsiębiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dokonuje się go na formularzu ZUS ZUA (albo ZUS ZZA - jeśli przedsiębiorca zgłasza się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego), przekazywanego w formie elektronicznej lub pisemnej bezpośrednio do ZUS.

Ponadto w niektórych sytuacjach konieczne jest dokonanie rejestracji w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-R. Z obowiązku tego zwolnieni są ci, którzy będą korzystać ze zwolnienia od VAT. Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, zostaje potwierdzone przez naczelnika urzędu skarbowego na druku VAT-5. W momencie złożenia zgłoszenia VAT-R podmiot staje się podatnikiem VAT.

CEIDG

Od dnia 1 lipca br. ma zacząć funkcjonować Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ma to być ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, gdzie zawarte będą informacje o firmach. Będzie ona zintegrowana z centralną ewidencją i bazami danych innych państw. Zawierać ma informacje o przedsiębiorstwie i jego statusie prawnym. Ponadto organy administracji publicznej będą zobowiązane do korzystania z danych zawartych w CEIDG i nie będą mogły żądać od przedsiębiorców zaświadczeń o wpisie do ewidencji ani innych dokumentów, do których możliwy będzie dostęp za pośrednictwem bazy.

Będą zmiany

Zmiany i ułatwienia przewiduje ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Wprowadza ona zmiany w 92 ustawach. Głównym jej celem jest uchylenie bądź zmiana obowiązujących przepisów w zakresie reglamentacji podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa ma prowadzić w szczególności do ograniczenia biurokracji, zmniejszenia kosztów prowadzenia firmy, redukcji liczby zezwoleń, rejestrów działalności regulowanej i licencji.

Wprowadzona ma zostać instytucja oświadczenia w miejsce obowiązku przedkładania zaświadczeń, bowiem barierą w prowadzeniu działalności często jest nie tylko fakt jej reglamentacji, ale także warunki, jakie trzeba spełnić, aby zrealizować stawiane prawem wymagania.

Ustawa przewiduje również możliwość przekształcania przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w jednoosobowe spółki kapitałowe. Ponadto zakłada m.in. pomoc dla przedsiębiorców zarówno przy rozpoczynaniu przez nich działalności gospodarczej, jak również w trakcie jej prowadzenia, obniżając koszty sądowe wpisu do KRS z 1.000 zł do 500 zł oraz koszty związane z dokonaniem zmiany we wpisie z 400 zł na 250 zł.

Na dzień oddania gazety do druku ustawa czeka na podpis Prezydenta RP.

Formy reglamentacji działalności gospodarczej w Polsce

» Koncesjonowana działalność gospodarcza, której wykonywanie zależy od uzyskania koncesji. Obecnie istnieje 7 rodzajów działalności koncesjonowanej.

» Regulowana działalność gospodarcza, której wykonywanie uzależnione jest od spełnienia warunków określonych w odrębnych ustawach oraz uzyskania wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Obowiązujące przepisy normują 28 obszarów działalności regulowanej.

» Działalność gospodarcza objęta zezwoleniem, licencją albo zgodą, której podjęcie i wykonywanie jest dopuszczalne po uzyskaniu stosownego zezwolenia (względnie licencji lub zgody). W polskim prawie funkcjonuje 29 zezwoleń, 2 licencje i 1 zgoda.

autor: Kinga Romas
Gazeta Podatkowa nr 28 (756) z dnia 2011-04-07

GOFIN podpowiada

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »