Podwójna zaliczka może zostać zniesiona

Przedsiębiorcy będą uiszczać zaliczki za ostatni miesiąc lub kwartał roku podatkowego w terminie do 20 dnia po zakończeniu roku podatkowego.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy Komisji Przyjazne Państwo mającego na celu zniesienie podwójnej zaliczki na podatek dochodowy za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zaliczki na podatek od dochodów z działalności gospodarczej za ostatni miesiąc roku podatkowego podatnicy płacą w terminie zapłaty za miesiąc poprzedni i w wysokości zaliczki za ten miesiąc. W rezultacie do 20 grudnia podatnicy zmuszani są opłacać dwie zaliczki podatkowe równocześnie w wysokości równej podwójnej zaliczce za listopad. W praktyce działalności niektórych przedsiębiorców oznacza to konieczność odprowadzenia w grudniu na rachunek organu podatkowego 80 proc. listopadowych dochodów.

Nowelizacja zakłada, że podatnicy będą płacić zaliczki za ostatni miesiąc (kwartał) roku podatkowego w terminie do 20 dnia po zakończeniu roku podatkowego. Po wprowadzeniu zmiany może się zdarzyć, że podatnik dokona rocznego rozliczenia podatkowego przed upływem terminu do zapłaty zaliczki za ostatni miesiąc. W takim wypadku podatnik nie wpłacałby zryczałtowanej zaliczki za ostatni miesiąc, jeżeli przed terminem do jej zapłaty dokonałby rozliczenia rocznego i zapłaty podatku w faktycznej należnej wysokości wynikającej z zeznania. Z obowiązku zapłaty zaliczki podatnik byłby zwolniony także wtedy, gdy ze złożonego zeznania będzie wynikała strata lub kwota należnego podatku niższa niż kwota zaliczek uiszczonych na podatek.

Ustawa ma wejść w życie 1 października 2008 r.

Magdalena Majkowska

Reklama
Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: podatek | podatnik | podatnicy | zaliczka | zaliczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »