Polski Ład nadal wyhamowuje biznes. Firmy znikają z rynku, dane nie kłamią

Niepewność, spadek liczby nowych firm i coraz więcej zawieszonych działalności - tak wygląda krajobraz polskiej przedsiębiorczości po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jak zauważa "Puls Biznesu", reformy podatkowe wciąż negatywnie odbijają się na sektorze MŚP.

W Polsce nigdy nie brakowało ludzi z pomysłami na biznes. Kawiarnie, sklepy internetowe, firmy IT, usługi lokalne - przez lata mikro- i mali przedsiębiorcy napędzali rozwój gospodarki, odpowiadając na potrzeby swoich społeczności. Jednak w ostatnich latach zapał do zakładania działalności coraz częściej przegrywa z rosnącymi kosztami, niejasnymi przepisami i obawami o przyszłość. Zwłaszcza gdy zamiast ulg czy uproszczeń, przedsiębiorca musi stawić czoła kolejnym warstwom fiskalnego chaosu. 

Reklama

"PB": Firmy znikają z rynku. Polski Ład nadal szkodzi przedsiębiorcom

Ponad 87 tysięcy nowych przedsiębiorstw zostało zarejestrowanych w Polsce w pierwszym kwartale 2025 roku - to o około 5 procent mniej niż rok wcześniej. Jak podaje poniedziałkowy "Puls Biznesu", dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują wyraźne spowolnienie aktywności biznesowej, a winą za ten stan rzeczy przedsiębiorcy wciąż obarczają Polski Ład

Wśród nowych podmiotów gospodarczych spadki dotyczą zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych (3,9 proc. mniej niż w I kwartale 2024), jak i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, których rejestrowano aż o 10,9 proc. mniej. Tendencja ta utrzymuje się od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu. 

"Dane nie zaskakują. Taka sytuacja trwa od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu, który wyrządził dużo szkód i już dawno powinien być całkowicie wycofany. Pozytywnych zmian nadal niestety nie widać. Dlatego wśród przedsiębiorców wciąż utrzymuje się niepewność" - mówi Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club, cytowany przez "Puls Biznesu". 

Nie tylko podatki. Przedsiębiorcy ostrożni i zniechęceni

Choć wpływ reform podatkowych jest kluczowy, to - jak zwraca uwagę "Puls Biznesu" - spowolnienie ma także inne źródła. Według Mariusza Zielonki, głównego ekonomisty Konfederacji Lewiatan, sytuację komplikuje również niepewność geopolityczna oraz rosnąca ostrożność samych Polaków. 

"To relatywnie niska liczba i sugeruje, że firmy lepiej radzą sobie z wyzwaniami" - komentuje Zielonka, odnosząc się do informacji, że w pierwszym kwartale br. upadłość ogłosiło 100 firm, czyli dokładnie tyle samo co rok wcześniej. 

Jednak - jak dodaje ekspert - te dane nie oddają pełnego obrazu rynku. "Oficjalne statystyki nie odzwierciedlają pełnej skali wycofywania się z rynku - wiele jednoosobowych firm zostaje zawieszonych lub wykreślonych bez formalnego postępowania upadłościowego". 

Składka zdrowotna nadal ciąży

Jednym z najbardziej krytykowanych elementów Polskiego Ładu jest zmieniona zasada naliczania składki zdrowotnej. Jak zauważa "Puls Biznesu", nowy model - uzależniony od dochodu, a nie ryczałtowy jak wcześniej - sprawia, że prowadzenie działalności gospodarczej staje się mniej opłacalne, a bariery wejścia na rynek rosną

To właśnie nieprzewidywalność kosztów i niejasne przepisy fiskalne powodują, że coraz więcej potencjalnych przedsiębiorców rezygnuje z planów założenia firmy lub wybiera formy działalności mniej obciążone podatkowo. 

Przedsiębiorczość w odwrocie? Zamiast oczekiwanego rozwoju mikro- i małych firm, Polska doświadcza stagnacji w sektorze MŚP. Jak ostrzega "Puls Biznesu", bez głębszych reform systemowych i realnych ulg dla biznesu, spadek dynamiki może się pogłębiać. A to grozi nie tylko zapaścią przedsiębiorczości, ale i osłabieniem całej gospodarki.

Agata Jaroszewska

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: firma | przedsiębiorcy | Polski Ład | upadłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »