Ponad połowa hurtowni zniknie z rynku

Według najnowszych danych firmy Coface Poland, tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku działalność na rynku hurtowym musiały zakończyć 22 firmy.

To co prawda tylko o sześć więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, ale eksperci już mówią o nowym, postępującym zjawisku na krajowym rynku. W kolejnych miesiącach roku należy spodziewać się następnych upadłości, co w połączeniu z już trwającą konsolidacją powoduje kurczenie się rynku hurtowego.

Jak zauważają analitycy Euler Hermes, model biznesowy obowiązujący na rynku hurtowym to połączenie niskiego kapitału i niedużych marży oraz wysokich obrotów. Sprawdza się w czasach dobrej koniunktury, ale w czasach kryzysu, zwłaszcza przy ograniczonym dostępie do finansowania (kredytu obrotowego, facktoringu), jest ryzykowny.

Reklama

- Nie mając dużego zaplecza finansowego ani nawet majątku, tak jak firmy produkcyjne, mogącego pomóc w zdobyciu kapitału, hurtownie są szczególnie wrażliwe na opóźnienia w płatnościach. Na razie ten scenariusz nie jest jeszcze realizowany. Być może producenci, a za nimi dystrybutorzy, obawiając się problemów finansowych, bardziej systematycznie podchodzą do kwestii odzyskiwania swoich należności - zauważa Jan Domański z Eurocash.

Pojawia się jednak pytanie, jak długo taka sytuacja się utrzyma.

- Szczególnie że coraz głośniej słychać o spadku popytu na rynku detalicznym, a co za tym idzie, o kłopotach finansowych firm. Do tego w czasach kryzysu konkurować można przede wszystkim ceną. Jakość obsługi czy wygoda robienia zakupów zostają odsunięte na dalszy plan - dodaje Jan Domański.

A to oznacza, że sklepy będą starały się wynegocjować od dostawców większe opusty lub będą szukać takich, którzy będą im w stanie zaproponować korzystniejsze ceny. Hurtownie będą zmuszone obniżać marżę. Średnio waha się ona w okolicy 10-15 proc., a na rynku detalicznym przekracza nawet 20 proc.

Patrycja Otto, "Gazeta Prawna"

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »