Kolos w kształcie bransoletki. Powstanie największy diabelski młyn świata

W Seulu powstanie największy na świecie bezszprychowy diabelski młyn. Atrakcja będzie miała 180 metrów wysokości, o 45 metrów więcej niż dotychczasowy rekordzista - London Eye (Londyńskie Oko). Zostanie zbudowany nad rzeką Han, na dawnym wysypisku śmieci. Budowa Seoul Twin Eye potrwa do 2028 roku, a jej koszt oszacowano na 770 mln dolarów.

Koreański diabelski młyn będzie się nazywał Seoul Twin Eye (Seulskie Bliźniacze Oko). Będzie złożony z dwóch pierścieni o średnicy 180 metrów przecinających się w kształcie łańcucha DNA. Cała konstrukcja pozostanie nieruchoma. 

Po zamontowanych po obwodzie gąsieniach poruszać się będą rozlokowane na pierścieniach 64 kapsuły. Każda z nich pomieści 20 lub 25 osób i będzie mogła obracać się wokół torów wewnętrznych i zewnętrznych pierścienia. W sumie każdorazowo młyn będzie mógł zabrać 1400 chętnych - prawie dwukrotnie więcej niż London Eye. 

Reklama

Projekt oparty na konstrukcji z XVII wieku

Pomysłodawcy zainspirowali się Honcheonsigye - zegarem astronomicznym przedstawiającym ruch ciał niebieskich i skonstruowanym w XVII wieku przez profesora Song Yi-Yeonga. Autorem projektu jest holenderska firma UNStudio wspólnie z lokalną - Heerim Architecture oraz Arup - wywodzącym się z Dublina studiem projektantów, inżynierów i architektów. 

W Barcelonie Arup współpracuje przy budowie wież Sagrady Familii Antonio Gaudiego - największej katedry świata. W Seulu eksperci firmy byli odpowiedzialni za sprawdzenie odporności diabelskiego młyna na trzęsienia ziemi i wiatr. 

Diabelski młyn - zdaniem władz Seulu - będzie największą atrakcją kraju. Stanie na dawnym wysypisku śmieci, w parku Haneul, nad rzeka Han. Powstanie w sąsiedztwie stadionu, na którym w 2002 roku odbywał się mundial. Będzie częścią projektu władz miasta, którego celem jest stworzenie wzdłuż rzeki rzeki Han przestrzeni publicznej dla mieszkańców stolicy Korei. 

Widok z 220 metrów

Diabelski młyn zostanie skonstruowany na 40-metrowym budynku będącym kompleksem kulturalno - gastronomicznym z galeriami, przestrzenią wystawienniczą, salą widowiskową, sklepami i restauracjami. Łączna wysokość młyna, razem z budynkiem na którym zostanie postawiony, wyniesie więc 220 metrów. Będzie to najwyższy punkt widokowy, z którego będzie można oglądać panoramę Seulu. Dla porównania, spektakularny wieżowiec Ain Dubai Ferris w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oferuje widok z wysokości 210 m.

Rząd metropolitalny Seulu ogłosił, że planuje rozpocząć budowę około 2025 roku, po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Strategii i Finansów. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2028 roku. W późniejszym etapie ma być zbudowana kolej jednoszynowa, łącząca lokalną stację metra z diabelskim młynem oraz kolejka linowa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seul | budowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »