Ponad półtora miliarda złotych na innowacje w małych i średnich przedsiębiorstwach
Największe w historii środki na wsparcie innowacyjnych przedsiębiorców i skrócony do 60 dni czas wydania decyzji. To "szybka ścieżka" - pierwszy konkurs ogłoszony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach PO Inteligentny Rozwój.
- W nowej unijnej perspektywie polscy przedsiębiorcy stoją przed historyczną szansą zwiększenia konkurencyjności swoich firm w oparciu o efekty prac badawczo-rozwojowych. Na ten cel w samej "szybkiej ścieżce" do 2022 roku przeznaczamy blisko 1,9 mld euro. Łącznie w I osi Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój przedsiębiorcy mogą liczyć na ponad 3,8 mld euro. To największe w historii środki na wsparcie innowacyjności polskich firm - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
NCBR to pierwsza instytucja publiczna w Polsce, która wprowadziła rynkowy system wsparcia, skracając czas wydania decyzji do 60 dni od złożenia dokumentów. Wprowadzone przez NCBR rozwiązanie stanowi znaczącą zmianę jakościową w finansowaniu prac badawczo-rozwojowych przedsiębiorców. Celem jest podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R w prowadzonej działalności gospodarczej. Program jest kontynuacją działania realizowanego w ramach konkursu 1.4 z PO Innowacyjna Gospodarka *.
- Szykując się do nowej unijnej perspektywy przeprowadziliśmy wiele konsultacji z naszymi beneficjentami i przedstawicielami przemysłu. Dlatego nowe konkursy, w szczególności tzw. "szybka ścieżka", to nie tylko dobrze zaprojektowane instrumenty wsparcia prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach, ale przede wszystkim odpowiedź na zapotrzebowanie polskiego sektora wysokich technologii, który systematycznie zwiększa swoją innowacyjność - mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBR.
Budżet ogłoszonego konkursu to 1,6 mld złotych. Jego adresatami są przedsiębiorcy spełniający kryteria mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów obejmujących realizację badań przemysłowych lub prac rozwojowych nad rozwiązaniami technologicznymi i produktami, służącymi rozwojowi prowadzonej działalności gospodarczej oraz wzmacnianiu ich pozycji konkurencyjnej, o ile przedmiotem projektu będzie rozwiązanie, wpisujące się w tzw. "Krajową inteligentną specjalizację". Ważnym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest nowatorska formuła naboru wniosków. Przez większą część roku przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, kiedy złożyć wniosek - ich nabór będzie prowadzony od 4 maja do 31 grudnia 2015 r.
* W kwietniu 2014 roku w pierwszym, zorganizowanym w nowatorskiej formule konkursie (w ramach działania 1.4 PO IG) NCBR przyznało przedsiębiorcom ponad 250 mln zł na realizację 115 projektów z zakresu, wysokich i średnich technologii.
Pobierz darmowy: PIT 2014