Posłowie błądzą, firmy płacą

Z winy posłów firmom grozi utrata prawa do odliczania 22 proc. VAT zawartego w cenie paliw dla ciężarówek. Pomyłka posłów może bardzo drogo kosztować przedsiębiorców.

Jeżeli Senat nie naprawi ich błędu, to praktycznie każda polska firma zapłaci o 22 proc. więcej za paliwo do samochodów ciężarowych, dostawczych i z tzw. kratką. Dlaczego? Bo art. 90 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, uchwalonej 20 lutego przez Sejm, odbiera przedsiębiorcom prawo do odliczania 22 proc. VAT zapłaconego w cenie kupowanych benzyn, ropy naftowej i gazu. O taki numer, wycięty przypadkowo przez posłów, nie pokusiłoby się nawet Ministerstwo Finansów....

Chcieli dobrze...

W czasie prac nad projektem w sejmowej komisji finansów do ustawy wszedł przepis ograniczający odliczanie VAT od zakupu samochodów osobowych przez firmy do 50 proc. podatku naliczonego, ale nie więcej niż 3 tys. zł. Był powszechnie krytykowany. Branża motoryzacyjna alarmowała, że spowoduje to spadek sprzedaży samochodów o 60 tys. sztuk rocznie. Przedsiębiorcy domagali się większych odliczeń. 20 lutego w czasie głosowania w Sejmie, 213 posłów, przyjmując poprawkę nr 33, złożoną przez Marka Zagórskiego (Stronnictwo Konserwatywno-Ludowe), zlikwidowali limit odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych. Opozycja odtrąbiła to jako wielki sukces. Okazuje się jednak, że wylano dziecko z kąpielą. Poprawiając jedną, niekorzystną dla firm regulację automatycznie popsuto inny przepis, dotyczący odliczania VAT od paliw. Wyrzucając z ustawy art. 86 ust. 3 (mówiący o limicie 3 tys. zł) skasowano jednocześnie zapis w art. 88 ust. 1 pkt 3, utrzymujący prawo do odliczenia VAT w przypadku paliw tankowanych przez pojazdy ciężarowe.

Reklama

...wyszło jak zwykle

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, prezesa Instytutu Studiów Podatkowych, problem jest ogromny.

- Jeśli Senat tego nie naprawi, to koszty firm wzrosną o 22 proc. z powodu braku prawa do odliczania podatku VAT zapłaconego przy zakupie paliw dla pojazdów ciężarowych. To byłaby katastrofa, szczególnie dla firm transportowych - mówi prof. Modzelewski.

Tak samo uważa Tomasz Michalik z Ernst & Young, ekspert sejmowej komisji finansów.

- To ewidentny błąd. Trzeba to koniecznie naprawić w Senacie -kwituje Tomasz Michalik.

Nasze obawy potwierdza też Ministerstwo Finansów.

- Gdyby ten przepis pozostał w obecnym kształcie, to firmy stracą prawo do odliczania VAT od benzyny dla ciążarówek - mówi Anna Sobocińska z Ministerstwa Finansów.

A co na to Marek Zagórski?

- To dla mnie szok. Nie taka była intencja mojej poprawki. Mam nadzieję, że senatorowie to zmienią. Jeśli nie, to będę pierwszy, który wystąpi o nowelizację tego przepisu - zapewnia poseł.

Głosowanie w Senacie nad poprawkami planowane było na wczorajszy późny wieczór.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: Senat | zarobki | odliczania | firmy | posłowie | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »