Prosta droga do unijnych dotacji

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powoła zespół, który ma zająć się upraszczaniem procedur starania się o unijne dotacje.

Już wkrótce droga po unijne dotacje ma być prostsza - obiecuje Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.
Likwidacją niepotrzebnych i kłopotliwych procedur oraz biurokratycznych pułapek ma zająć się specjalny zespół w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Zostanie powołany do życia w ciągu kilku najbliższych dni.
- Jeszcze nie podpisałam formalnej decyzji o jego powstaniu, ale zrobię to w tym tygodniu - zapewnia Elżbieta Bieńkowska.
Dodaje, że na czele zespołu stanie dwóch wiceministrów rozwoju regionalnego: Jarosław Pawłowski i Krzysztof Hetman. To oni odpowiadają za dwa kluczowe rodzaje wsparcia, na których zespół skoncentruje swoje prace. Chodzi o unijne wsparcie dla przedsiębiorców oraz dla samorządów.
Według minister Bieńkowskiej zespół nie będzie składał się z samych urzędników. W jego pracach wezmą udział także przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców oraz samorządowców.
- Nie dostaliśmy jeszcze zaproszenia do zespołu, ale chętnie weźmiemy udział w jego pracach - mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.
Dodaje, że zespół powinien przede wszystkim zająć się wypracowaniem jednolitych wymogów formalnych w regionalnych programach operacyjnych. Kolejnym punktem powinny być jednolite zasady informowania o wymogach przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko.
- Ministerstwo sądzi, że wydało wytyczne w tym zakresie i wszystko jest w porządku. Tymczasem urzędy, które dzielą unijne fundusze, informują o nowych obowiązkach w różnoraki sposób. Często jest to informacja o tym, że pojawił się taki obowiązek, i na tym koniec - uważa Marzena Chmielewska.
Jej zdaniem, uproszczenia wymaga także sam dostęp do dotacji. Chodzi m.in. o kwestie stosowanych zabezpieczeń.
Według Elżbiety Bieńkowskiej zespół będzie otwarty na propozycje spoza ministerstwa. Dodatkowo w resorcie już wcześniej rozpoczęły się prace nad konkretnymi rozwiązaniami. Propozycje zostaną skonfrontowane z opiniami przedstawicieli firm oraz samorządów. Pierwszych ułatwień można spodziewać się już we wrześniu.
Mariusz Gawrychowski

Reklama
Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »