Przedsiębiorcy będą mieć nowy obowiązek wobec ZUS. Zmiany od 1 stycznia

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przekazał, że do 30 grudnia 2022 roku wszyscy płatnicy składek powinni założyć konto na PUE ZUS. Teraz obowiązek posiadania profilu mają jedynie płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców.

Obowiązek będzie dotyczył właścicieli firm zatrudniających mniej niż pięciu pracowników, a także samozatrudnionych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Konto na PUE ZUS

- Do 30 grudnia wszyscy płatnicy składek - osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - powinni mieć konto na PUE ZUS. Mogą to zrobić osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale udzielił pełnomocnictwa np. księgowej lub pracownikowi biura rachunkowego to znaczy, że ma już swój profil - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Reklama

"W takim przypadku ZUS przyjmuje, że płatnik spełnił obowiązek posiadania profilu na PUE i nie ma potrzeby zakładania innego konta" - informuje ZUS.

Upoważnienia innych osób

Aby upoważnić inną osobę do swojego profilu płatnik, trzeba złożyć pełnomocnictwo w ZUS. Można przekazać je w formie papierowej do placówki ZUS lub w formie elektronicznej - przez PUE ZUS. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL "Pełnomocnictwo". Na formularzu - w sekcji Zakres pełnomocnictwa - trzeba zaznaczyć pole "do załatwiania spraw za pośrednictwem PUE ZUS" oraz wpisać datę, od której osoba upoważniona ma mieć dostęp do profilu płatnika na PUE ZUS. 

Można też podać datę końca nadanego upoważnienia. Następnie należy zaznaczyć, że pełnomocnictwo jest udzielane do roli płatnik składek. Jeśli spółka ma wielu przedstawicieli, którzy zgodnie z KRS wspólnie muszą udzielać pełnomocnictwa, to do formularza PEL należy dołączyć załącznik PEL-Z. Załącznik musi być podpisany przez wszystkich przedstawicieli. Pełnomocnictwo składane elektronicznie można podpisać: profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowodem) lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Jak założyć profil?

Aby założyć profil na PUE ZUS trzeba: wejść na stronę www.zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE] (na górze strony). Potem wybrać, dla kogo zakładany jest profil - do wyboru jest rejestracja: [Dla Ciebie], [Dla przedsiębiorców] oraz [Dla firm]. Formularz rejestracyjny nieznacznie różni się w zależności od dokonanego wyboru.

Po wybraniu rejestracji [Dla przedsiębiorców], poza danymi osobowymi, trzeba wpisać NIP. Potem należy wybrać sposób rejestracji: za pomocą metod z portalu login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczna), za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS (lista banków na www.zus.pl) za pomocą formularza rejestracji.

Nie trzeba wizytować ZUS

Przy rejestracji za pomocą login.gov, kwalifikowanego podpisu elektronicznego i bankowości elektronicznej, część danych w formularzu rejestracji wypełnia się automatycznie. Metody te pozwalają również na potwierdzenie tożsamości, dlatego skorzystanie z nich nie wymaga wizyty w ZUS.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Przy rejestracji za pomocą formularza rejestracji (przycisk [DO REJESTRACJI]), trzeba wypełnić wszystkie obowiązkowe pola. W ciągu 7 dni od rejestracji trzeba też potwierdzić swoją tożsamość w dowolnej placówce ZUS lub podczas e-wizyty. Na wizycie trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport.

Teraz konto na PUE ZUS ma 10,8 mln osób.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | przedsiębiorcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »