Przy najmie firmowym opodatkowanym liniowo możliwy jest najem prywatny opodatkowany ryczałtem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzący przedsiębiorstwo zajmujące się wynajmem nieruchomości osiągał równolegle przychody z udostępniania składników swojego prywatnego majątku. Może nawet w tym drugim przypadku zdecydować się na ryczałt, nie będzie już jednak mógł łącznie opodatkować przychodów z najmu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzący przedsiębiorstwo zajmujące się wynajmem nieruchomości osiągał równolegle przychody z udostępniania składników swojego prywatnego majątku. Może nawet w tym drugim przypadku zdecydować się na ryczałt, nie będzie już jednak mógł łącznie opodatkować przychodów z najmu.

Udostępnianie przez przedsiębiorcę niewykorzystywanych w ramach prowadzonej firmy składników majątku (np. mieszkania, samochodu czy tez środków pozostałych po likwidacji firmy) poza działalnością gospodarczą stanowi wynajęcie dla celów prywatnych. Środki uzyskane z prywatnego najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze są dla wynajmującego przedsiębiorcy odrębnym źródłem przychodów. Przedsiębiorca może zdecydować się na opodatkowanie przychodów z prywatnego najmu ryczałtem, ale nie będzie mógł wtedy zsumować ich z dochodami uzyskiwanymi ze statutowego najmu przedsiębiorstwa.

Reklama

Dwie podstawy do opodatkowania

O ile przepisy podatkowe dopuszczają jednoczesne uzyskiwanie przychodów z najmu prowadzonego w zakresie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów związanymi z najmem składników majątku prywatnego opodatkowanych ryczałtem, o tyle zabraniają łączenia tych dwóch źródeł przychodów. Zgodnie bowiem z ustawą o PIT przychody z najmu opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym nie podlegają łączeniu z przychodami (dochodami) z innych źródeł opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Sprowadza się to do tego, że przychodów z najmu zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej ani podatkiem liniowym. Co za tym idzie, przedsiębiorca nie ma prawa rozliczyć ich w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L lub PIT-37. Podatnicy opodatkowujący przychody uzyskane z najmu ryczałtem obowiązani są do ich rozliczenia do dnia 31 stycznia następnego roku, w rocznym zeznaniu składanym na formularzu PIT-28.

Od czego podatek

Podstawa do opodatkowania z tytułu środków uzyskanych z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych różnić się będzie od podlegającej opodatkowaniu kwocie osiąganej z działalności gospodarczej. Podstawę opodatkowania przy ryczałcie stanowią przychody z najmu niepomniejszane o koszty jego uzyskania. Stawka ryczałtu dla najmu wynosi 8,5% bez względu na wysokość uzyskanego z tego tytułu w ciągu roku podatkowego przychodu. W przypadku korzystaniu w najmie ze skali podatkowej, opodatkowaniu podlega dochód, tj. przychód pomniejszony o koszty.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care

Tax Care S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »