PWC: PPP może się przydać przy EURO
Formułę partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) można wykorzystać przy budowie obiektów publicznych związanych z Euro 2012 - poinformowała Marzena Rytel z PriceWaterhouseCoopers (PWC), uczestnicząca w polsko-brytyjskim seminarium.
Chodzi tu np. o budowę lub modernizację stadionów, dróg, obwodnic, lotnisk czy kolei. Seminarium było poświęcone możliwościom wykorzystania PPP dla potrzeb Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.
Zdaniem Rytel, przy korzystaniu z PPP ważny jest właściwy dobór finansowania na różne projekty - chodzi tu nie tylko o budowę stadionów, ale również towarzyszącej im infrastruktury. Powinna to być mieszanka pieniądza publicznego, unijnego i środków prywatnych - powiedziała Rytel. Ważny jest również dobór właściwego prywatnego partnera i spisanie właściwej umowy.
W PPP chodzi m.in. o to, by wykorzystać wiedzę fachową i umiejętności zarządzania sektora prywatnego - powiedziała Rytel.
Jej zdaniem, kapitał prywatny zdolny do inwestowania w obiekty Euro 2012 nie musi pochodzić tylko z Polski. "Jesteśmy już częścią rynku europejskiego i w związku z tym ten kapitał i rynki europejskie są otwarte dla projektów polskich" - powiedziała Rytel.
Alderman John Stuttord, burmistrz londyńskiego City, powiedział na seminarium, że w ciągu ostatnich 15 lat w Wielkiej Brytanii realizowano ponad 800 projektów w modelu PPP: drogi, mosty, porty, szpitale, szkoły, stadiony sportowe. Koszty budowy i utrzymania w PPP są znacznie niższe, niż gdyby to było w sektorze publicznym - powiedział.
Dodał, że jest zainteresowany współpracą z rządem i samorządami polskimi w realizacji projektów PPP w oparciu o brytyjskie doświadczenia.
Zdaniem Jonathana Crippsa z grupy Eversheds, z brytyjskich doświadczeń wynika, że około 30 proc. obiektów budowanych ze środków publicznych jest oddawanych w terminie - w przypadku PPP jest to już 75 proc.
Obiekty sportowe muszą być utrzymywane i eksploatowane również po zakończeniu mistrzostw - w tym zadaniu sektor prywatny sprawdza się lepiej niż publiczny - powiedział Cripps.
Partnerstwo publiczno-prywatne, w rozumieniu obowiązującej ustawy, to oparta na umowie współpraca podmiotu publicznego i partnera prywatnego, służąca realizacji zadania publicznego. W ramach współpracy partner prywatny w całości lub w części poniesie nakłady na wykonanie przedsięwzięcia, będącego przedmiotem współpracy.