Rehabilitacja opozycji z lat 1957 - 1989

W dniu 18 listopada weszła w życie ustawa z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 191, poz. 1372). Nowelizacja rozszerza zakres stosowania ustawy poprzez objęcie jej przepisami działalności opozycyjnej wobec systemu komunistycznego w latach 1957 - 1989.

W dniu 18 listopada weszła w życie ustawa z dnia 19 września 2007 roku o zmianie ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 191, poz. 1372). Nowelizacja rozszerza zakres stosowania ustawy poprzez objęcie jej przepisami działalności opozycyjnej wobec systemu komunistycznego w latach 1957 - 1989.

Zgodnie z nowelizacją uznaje się za nieważne orzeczenia wydane przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich - od 1 stycznia 1994 r. do 31 grudnia 1956 r. - pod warunkiem, że czyn zarzucony lub przypisany był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego albo orzeczenia wydano z powodu wyżej wymienionej działalności, jak również orzeczenia wydane za opór przeciwko kolektywizacji wsi i obowiązkowym dostawom.

Uznanie za nieważne orzeczenie wydane przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub przez organy pozasądowe stosuje się także, jeśli czyn został popełniony w celu uniknięcia w stosunku do siebie lub innej osoby represji za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Zgodnie z nową ustawą za nieważne orzeczenia uznaje się te, które zostały wydane po dniu 31 grudnia 1956 r., jeśli dotyczyły one czynu lub działalności mających miejsce w okresie od 1 stycznia 1944 r. do 31 grudnia 1956 r. Natomiast nie ma to zastosowania, gdy dobro poświęcone pozostawało w rażącej dysproporcji do dobra, które uzyskano lub zamierzano uzyskać. Nie ma to zastosowania również wtedy, gdy sposób działania lub zastosowany środek były rażąco niewspółmierne do zamierzonego lub osiągniętego skutku.

Reklama

O nieważności orzeczenia stwierdza sąd wojewódzki lub wojskowy sąd okręgowy - pod warunkiem, że zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu wejścia w życie ustawy właściwy do rozpoznania sprawy o czyn będący przedmiotem tego orzeczenia jest właśnie sąd wojskowy. Należy podkreślić, że stwierdzenie nieważności orzeczenia uznaje się za jednoznaczne z uniewinnieniem. Według ustawy do stwierdzenia nieważności miejscowo właściwym jest sąd, w którego okręgu - określonym przepisami obowiązującymi w dniu wejścia w życie ustawy - wydane zostało przez organ I instancji orzeczenie będące przedmiotem postępowania o unieważnienie.

Natomiast, jeśli w powyższy sposób nie można ustalić właściwości miejscowej sądu, to wówczas sprawę rozpoznaje odpowiednio sąd wojewódzki lub wojskowy sąd okręgowy w Warszawie. Stwierdzenie nieważności orzeczenia następuje na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministra Sprawiedliwości, prokuratora, osoby represjonowanej, osoby uprawnionej do składania na jej korzyść środków odwoławczych - a odwoławczych w razie śmierci, nieobecności w kraju bądź choroby psychicznej osoby represjonowanej - także jej krewnego w linii proste, przysposabiającego lub przysposobionego, rodzeństwa oraz małżonka. W takiej sytuacji może również wystąpić organizacja zrzeszająca osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Osobie w stosunku, do której stwierdzono nieważność orzeczenia przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę - wynikłe z wydania takiego orzeczenia. W przypadku śmierci tej osoby, uprawnienie odnoszące się do odszkodowania oraz zadośćuczynienia przechodzi na małżonka, dzieci i rodziców. Z żądaniem odszkodowania i zadośćuczynienia należy zgłosić się odpowiednio do sądu wojewódzkiego bądź wojskowego - zależnie od tego, który z tych sądów wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczenia. Z żądaniem należy zwrócić się nie później niż w terminie roku od daty uprawomocnienia się orzeczenia.

Jednakże nie ma to zastosowania w przypadku, gdy w wyniku rewizji nadzwyczajnej lub wznowienia postępowania prawomocnie zasądzono odszkodowanie chyba, że za jego zastosowaniem przemawiają względy słuszności. Dodatkowo niezależnie od odszykowania i zadośćuczynienia sąd może zasądzić od Skarbu Państwa pokrycie w całości lub w części kosztów symbolicznego upamiętnienia osoby niesłusznie represjonowanej, jeżeli jej śmierć była skutkiem wykonania orzeczenia uznanego za nieważne.

SerwisPrawa
Dowiedz się więcej na temat: organy | 1989 | sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »