Rosną problemy firm w Polsce. Przedsiębiorcy coraz chętniej zawieszają działalność

Aż 224,6 tys. razy przedsiębiorcy zdecydowali się na zawieszenie działalności firmy w 2023 roku. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to wzrost - o 61 proc. Dane wywiadowni Dun & Bradstreet Poland cytuje "Rzeczpospolita".

Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", w porównaniu z latami przed pandemią - liczba zawieszeń działalności gospodarczej wzrosła aż o prawie 250 proc. "W zestawieniu zawieszanych firm "prowadzą" branże: budownictwo, handel, badania i nauka, przemysł, HoReCa oraz transport" - zaznacza "Rzeczpospolita".

Duży skok zawieszeń firm w Polsce

- W 2023 roku najwięcej, blisko 53 tys., zawieszono firm budowlanych, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o 65 proc. 37 tys. firm w ostatnim roku zawieszono w szeroko rozumianym sektorze handlu. Zarówno tego hurtowego, jak i detalicznego, co stanowi wzrost o połowę w zestawieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego - mówi "Rz" Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

Reklama

- Pewnym zaskoczeniem i bardzo złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej. Ogółem w 2023 roku zawieszono działalność nieco ponad 24 tys. takich firm, co świadczy o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm - dodaje Starzyk, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

"Najbardziej dynamicznie rosła liczba zawieszonych działalności w sektorze HoReCa. W 2023 roku zawieszono tu blisko 17 tys. firm, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o blisko 260 proc. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przed pandemią w branży HoReCa notowano 5-proc. spadek liczby zawieszanych hoteli i restauracji" - odnotowuje dziennik.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: firma | upadłość firmy | zawieszenie działalności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »