Równe zaliczki także do fiskusa
Zgodnie z obowiązującą już nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zasadą jest ustalanie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą raz do roku zamiast co kwartał. Pełne osiągnięcie celu ustawy wymaga także zmiany zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej, która zgodnie z obecnymi przepisami jest zmieniana cztery razy w roku.
Sejm pracuje już nad odpowiednią nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma mieć zastosowanie do składek należnych od 1 stycznia 2009 r.
Jak wskazuje Artur Kłopotowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak, zmiana przepisów ustalających jedną dla całego roku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla przedsiębiorców oraz znaczne podwyższenie pierwszego progu podatkowego spowoduje ułatwienie rozliczeń podatkowych dokonywanych przez drobne podmioty gospodarcze.
Według eksperta, po pierwsze, zostanie ograniczone ryzyko błędów związanych z pozyskaniem niezbędnych do rozliczeń danych czy pamiętania o przekroczeniu kolejnego progu skali podatkowej. Po drugie, w przypadku osób uzyskujących dochody w stałej comiesięcznej wysokości, co jest możliwe np. przy stałym wynagrodzeniu w umowach samozatrudnionych czy usługach najmu w ramach działalności, w kolejnych miesiącach wysokość zaliczek na podatek będzie stała. Potwierdzają to inni eksperci.
Stałe zaliczki
Tomasz Beger, doradca podatkowy w KZWS Spółka Doradztwa Podatkowego, także jest zdania, że w związku z obecnie obowiązującą dwustopniową skalą podatkową zmiany w zakresie zasad ustalania składek będą w niektórych sytuacjach prowadziły do uproszczenia w ustalaniu odprowadzanych w trakcie roku zaliczek na podatek.
- Wyobraźmy sobie sytuację, w której samozatrudniony uzyskuje stałe miesięczne wpływy. Równocześnie koszty uzyskania przychodów (materiały, energia itp.) stanowią pewien stały procent wpływów. Zarówno przychody, jak i koszty są więc stałe, a zatem dochód na przestrzeni poszczególnych miesięcy również będzie identyczny - mówi Tomasz Beger.
Jak wyjaśnia ekspert, w takiej sytuacji wysokość zaliczki na podatek będzie zatem wynikała ze stałych przychodów, stałych kosztów, stałej składki ubezpieczenia społecznego, stawki podatkowej (18 proc. do kwoty 85 528 zł, 32 proc. powyżej tej kwoty) oraz stałej składki ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystkie zatem elementy wchodzące w skład równania mają charakter niezmienny. W związku z tym zaliczka na podatek dochodowy opłacana w trakcie roku również będzie stała. Taka sytuacja wystąpi tak długo, jak długo podstawa opodatkowania nie przekroczy progu podatkowego.
Co trzeba wziąć pod uwagę ustalając wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne za 2009 rok ? W jakiej sytuacji dzięki, ujednoliceniu składek, przedsiębiorcy mogą płacić te same zaliczki na podatek przez cały rok ?
Więcej: Gazeta Prawna 13.01.2009 (8) - str.4
Magdalena Majkowska