Spar Group kupił 80 proc. udziałów w sieci Piotr i Paweł za....1 euro

Spar Group sfinansował biznes w Polsce pożyczką w wysokości 158 mln zł. Na razie na ekspansję (nieruchomości i wyposażenie) w naszym kraju wydano 50 tys. zł, a zobowiązania Piotra i Pawła w naszym kraju to 124,5 mln zł. Spar Group przejął 80 proc. udziałów w sieci Piotr i Paweł za 1 euro. Wszystkie te dane zawarto w sprawozdaniu rocznym The Spar Group z RPA za 2019 rok (kończący się 30 września br).

Firma działa w 48 państwach, a Polska jest jej 19. rynkiem pod względem obrotów. Przychody ze sprzedaży towarów w naszym kraju wyniosły 1,2 mln ZAR (300 tys. zł, 1 ZAR=0,25 zł). Zysk brutto to 0,1 mln ZAR (25 tys. zł), a strata po opodatkowaniu to 27,3 mln ZAR czyli ok. 6,8 mln zł. Marża brutto to 0,1 mln ZAR (25 tys. zł). Wydatki na działalność w Polsce to 30,6 mln ZAR (7,65 mln zł). Biznes w Polsce został sfinansowany pożyczką w wysokości 632 mln ZAR (158 mln zł). Na ekspansję w naszym kraju wydano do tej pory 0,2 mln ZAR czyli 50 tys. zł (nieruchomości, wyposażenie). Zobowiązania długoterminowe w naszym kraju wynoszą 498,3 ZAR (124,5 mln zł).

Reklama

Firma w swoim raporcie przedstawiła nabytą sieć Piotr i Paweł jako firmę rodzinną założoną w 1990 r. prowadzącą 66 supermarketów i jeden magazyn dystrybucyjny. Spar Group przejął 80 proc. udziałów za 1 euro, pozostałe 20 proc. rozważa nabyć w przyszłości. Firma zobowiązała się do udzielenia 40 mln euro kredytu, plus 20 mln euro kredytu na kapitał obrotowy. [...]

- - - - -

31 maja br. informowaliśmy: 30 maja Spar Group podpisał umowę kupna udziałów w sieci Piotr i Paweł

30 maja podpisano umowę kupna-sprzedaży udziałów w sieci Piotr i Paweł. Spółka zależna Spar Group z RPA, Wasz Sklep Spar, przejmie większościowe udziały w Piotrze i Pawle od funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners.

Tym samym domknięty został proces inwestycyjny o którym strony informowały 26 kwietnia. Następnym krokiem będzie uzyskanie zgody Prezesa UOKiK, do którego zostanie złożony wniosek w najbliższym możliwym czasie. Szczegóły transakcji zostaną przedstawione po uzyskaniu wymaganych prawem zgód.

- Zawarta transakcja to ukoronowanie procesu restrukturyzacji sieci Piotr i Paweł - podkreśla Marek Miętka, prezes sieci.

- Pozyskanie doświadczonego i międzynarodowego inwestora, jakim jest globalna sieć Spar to zasoby, wiedza oraz doświadczenie jakie wnosi do Piotra i Pawła ta transakcja. To przede wszystkim poszerzenie oferty dla klientów, stworzenie nowych możliwości współpracy dla dostawców i miejsc pracy dla pracowników - dodaje. [...]

- - - - -

17 kwietnia informowaliśmy: Jest inwestor w Piotrze i Pawle!

Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu dlahandlu.pl sieć Piotr i Paweł po ponad półtora roku negocjacji pozyskała inwestora branżowego. Nazwa inwestora zostanie oficjalnie ujawniona 26 kwietnia. Do tego czasu spełnione mają zostać wszystkie formalności związane z obowiązkami informacyjnymi prawnymi i proceduralnymi związanymi z procesem sanacyjnym.

Sieć Piotr i Paweł pod koniec 2017 r. rozpoczęła poszukiwania inwestora. Pod koniec lutego 2018 r. sieć poinformowała o pozyskaniu inwestora finansowego w postaci funduszy zarządzanych przez TFI Capital Partners z notowanej na warszawskiej giełdzie Grupy Capital Partners. W marcu 2018 Piotr i Paweł sfinalizował porozumienie, na mocy którego ówczesny Bank Zachodni WBK (teraz Santander Bank Polska) oraz ING Bank Śląski zwiększyły zakres finansowania, a fundusze zarządzane przez TFI Capital Partners zobowiązały się do podwyższenia kapitału sieci.

12 września 2018 r. sąd w Poznaniu otworzył postępowanie sanacyjne wobec sieci Piotr i Paweł. - Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie planu restrukturyzacji. Sieć w tym samym czasie rozpoczęła restrukturyzację opartą na trzech filarach: organizacyjnym, handlowym i nieruchomościowym.

Pod koniec września pięć sklepów kupiła firma Jeronimo Martins Polska. Od 28 września pięć sklepów Piotra i Pawła stało się częścią sieci Biedronka. Pod koniec października kolejny inwestor branżowy - tym razem Carrefour - przejął trzy sklepy. W dwóch sklepach sieci pojawiła się natomiast Stokrotka.

W litym UOKiK wydał zgodę na przedłużenie posiadania sieci Piotr i Paweł przez fundusze Capital Partners, aby możliwe było dalsze prowadzenie negocjacji w sprawie poszukiwania inwestora branżowego.

W marcu Grupa Piotr i Paweł przejęła udziały w 20 podmiotach, które prowadzą pojedyncze sklepy franczyzowe pod tym szyldem. [...]

Więcej informacji w portalu dlahandlu.pl

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »