Specjalista w ochronie zdrowia
Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Projekt ma na celu usprawnienie procedur związanych z realizowaniem procesu specjalizacji oraz wprowadzenie nowych dziedzin specjalizacji dla zawodów mających zastosowanie w ochronie zdrowia takich jak: mikrobiologia, toksykologia, przemysł farmaceutyczny, radiofarmacja, surdologopedia.
Po głębokiej analizie dotychczasowego systemu specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia w projekcie wprowadzono ważne zmiany.
Celem zmiany zawartej w pkt 1 jest wprowadzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji oraz uzyskiwania tytułu specjalisty osobom, które pracują w laboratoriach toksykologicznych i mikrobiologicznych, lecz nie spełniają wymagań kwalifikacyjnych do objęcia ich specjalizacją właściwą dla zawodów medycznych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami osoby te wykonują zadania zawodowe pod nadzorem diagnosty laboratoryjnego. Zrealizowanie programu specjalizacji i uzyskanie tytułu specjalisty z toksykologii lub mikrobiologii umożliwi tym osobom uzyskanie tytułu diagnosty laboratoryjnego a tym samym pozwoli na samodzielne wykonywanie wysokospecjalistycznych czynności diagnostyki laboratoryjnej. Ponadto ta zmiana wprowadza także możliwość odbywania specjalizacji w nowej dziedzinie: przemysł farmaceutyczny, radiofarmacja oraz surdologopedia. Wprowadzenie nowej dziedziny przemysł farmaceutyczny jest realizacją postulatów Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który widzi konieczność wprowadzenia regulowanego przepisami prawa trybu szkolenia dla pracowników przemysłu farmaceutycznego, którzy nie są farmaceutami. Natomiast wprowadzenie nowej dziedziny jaką jest surdologopedia stanowi realizację postulatów Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Do przedmiotowej specjalizacji mogłyby przystąpić osoby posiadające uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy. Wprowadzenie dziedziny specjalizacji radiofarmacja jest realizacją postulatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Zmiany zawarte w pkt 2- 19 stanowią doprecyzowanie, zgodnie ze zgłaszanymi postulatami ośrodków wojewódzkich i jednostek szkolących, procedur związanych z akredytacją jednostek szkolących, postępowaniem kwalifikacyjnym oraz trybem przeprowadzania PESoz. Celem zmiany zawartej w punkcie 20 było wskazanie terminu, w jakim osoby, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia rozpoczęły specjalizację w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, mogą składać podanie o dopuszczenie do egzaminu specjalizacyjnego. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem osoby będą mogły składać podanie o dopuszczenie do egzaminu do dnia 31 grudnia 2009 r. Przyjęcie daty 31 grudnia 2009 r., a tym samym zamkniecie starego trybu odbywania specjalizacji jest kompatybilne jak dla zawodu diagnosty laboratoryjnego, czy farmaceuty. Jednocześnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia wykreślono przepisy wskazujące na konieczność odrębnej procedury "akredytacyjnej" dla podmiotów, których organem założycielskim jest Minister Obrony Narodowej oraz minister właściwy do spraw wewnętrznych. Przedstawione rozwiązanie ma na celu ujednolicenie przedmiotowych procedur
Z kolei zmiana zawarta w pkt 21 jest realizacją licznych postulatów środowisk zawodowych w szczególności fizyków medycznych, którzy wielokrotnie wnosili o stworzenie podstaw prawnych do formalnego potwierdzenia państwowym egzaminem specjalizacyjnym wiedzy i umiejętności z danej dziedziny, nabytych w ramach doświadczenia zawodowego i dorobku naukowego oraz potwierdzonych w drodze decyzji ministra właściwego do spraw zdrowia o powierzeniu obowiązków specjalisty. Zgodnie z tymi postulatami projekt wprowadza mechanizmy umożliwiające przystąpienie do egzaminu specjalizacyjnego tym osobom, którym wcześniej powierzono obowiązki specjalisty. Jednocześnie projekt przewiduje zamknięcie z dniem 31 grudnia 2009 r. ścieżki powierzenia obowiązków specjalisty. Rozwiązanie takie było, bowiem wprowadzone tylko w celu ułatwienia wdrożenia systemu specjalizacji w innych zawodach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Zmiana zawarta w pkt 22 dotycząca załącznika nr 1 oraz zmiana zawarta w pkt 23 dotycząca załącznika nr 4 związana jest z wprowadzeniem nowych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być uzyskany tytuł specjalisty.
Projekt rozporządzenia zawiera przepisy przejściowe, które określają tryb postępowania wobec osób, które zakończyły specjalizację i nie złożyły PEZoz w okresie obowiązywania dotychczasowych przepisów. Rozporządzenie określa, iż osoby, które zakończyły specjalizacje i nie złożyły PESoz w okresie obowiązywania dotychczasowych przepisów, winny złożyć dokumenty w celu przystąpienia do PESoz w terminie do dnia 31 grudnia 2009 r. Ponadto osoby te mogą przystąpić do PESoz w terminie do dnia 31 grudnia 2011 r. W odniesieniu do osób, które przystępowały do PESoz w okresie obowiązywania dotychczasowych przepisów i nie złożyły PESoz w całości albo w części albo zrezygnowały z udziału w PESoz w całości albo w jego części stosuje się przepisy nowe. Ponadto postępowania w sprawie dopuszczenia do PESoz w kolejnym terminie umarza się.