Szansa w upadłości, sanacja po nowemu
Ustawodawca wprowadził do obrotu prawnego nowe prawo upadłościowe ? dotychczasowe pochodziło z 1934 r. Ta nowelizacja jest wynikiem konieczności, obrót gospodarczy bowiem to nie tylko rozwój, powstawanie nowych przedsiębiorstw, ale i ich sanacja, a czasami likwidacja.
Wchodzące dzisiaj w życie prawo upadłościowe wzorem państw zachodnich rozszerza możliwości postępowania z podmiotem, który boryka się z problemami gospodarczymi. Dotychczas sąd gospodarczy, nawet widząc perspektywę dla przeżywającego kłopoty podmiotu, miał ograniczone rozwiązania. Obecnie obok upadłości likwidacyjnej, której następstwem było unicestwienie podmiotu gospodarczego i częstokroć niezaspokojenie wierzycieli, obecnie sąd może orzec upadłość, z możliwością zawarcia układu, a także postępowanie naprawcze.
Nowe możliwości, szczególnie upadłość z możliwością zawarcia układu, otwierają lepsze perspektywy przed wierzycielami na odzyskanie swoich pieniędzy. Postępowanie układowe może być w obecnym stanie prawnym zawarte na każdym właściwie etapie postępowania upadłościowego. Nowe rozwiązania prawne chronią również podmiot gospodarczy, wobec którego toczy się takie postępowanie.
Postępowanie naprawcze - novum - jest rozwiązaniem sytuacji przedsiębiorstw, które nie utraciły płynności finansowej, a borykają się z problemami.
Na przyszłość należy zastanowić się nad rozwiązaniami prawnymi, które skrócą czas postępowania prowadzonego przez syndyka, tak aby pełnił on funkcje sanacyjne, a nie stawał się przedsiębiorcą.