Twórca ChatGPT pozyskał fortunę. OpenAI chce podwoić wydatki na badania
Spółka OpenAI - twórca ChatGPT - zebrała od inwestorów 6,6 miliarda dolarów. Amerykańską firmę wsparły m.in. Microsoft i Nvidia. OpenAI informuje, że teraz firma warta jest 157 miliardów dolarów, co wzmacnia jej pozycję jako jednej z najbardziej wartościowych na świecie.
Runda finansowanie OpenAI przyciągnęło inwestorów venture capital. Zainwestowali w nią m.in. nowojorski Thrive Capital i kalifornijski Khosla Ventures. Na twórcę chatbota postawił też Microsoft - największy, korporacyjny sponsor OpenAI, który w zeszłym roku wsparł ją kwotą 10 mld dolarów. A także Nvidia - wiodący projektant układów scalonych i producent kart graficznych. Finansowego wsparcia udzielili też Altimeter Capital, Fidelity, SoftBank i MGX - firma inwestycyjna z Abu Zabi.
Na stronie internetowej OpenAI informuje, że zebrana kwota podnosi jej wartość rynkową do 157 mld dolarów. W styczniu jej wartość szacowano na 80 mld dolarów, a w 2023 r. - na 29 mld dolarów. "Nowe finansowanie pozwoli nam podwoić nasze przywództwo w pionierskich badaniach nad sztuczną inteligencją, zwiększyć moc obliczeniową i kontynuować tworzenie narzędzi, które pomagają ludziom rozwiązywać trudne problemy" - informuje twórca ChatGPT.
Napływ pieniędzy nastąpił w okresie, gdy OpenAI stara się w pełni przekształcić z instytutu badawczego non-profit w korporację nastawioną na zysk, rozliczającą się przed udziałowcami. OpenAI ma już oddział nastawiony na zysk, w którym pracuje większość personelu, "kontrolę nad nią sprawuje zarząd organizacji non-profit, której misją jest pomaganie ludzkości poprzez bezpieczne tworzenie futurystycznych form sztucznej inteligencji" - informuje Associated Press.
Z danych PitchBook, firmy śledzącej inwestycje venture capital wynika, że była to jedna z największych rund finansowania w USA. Jest też największą zbiórką w ciągu ostatnich 17 lat, w ramach której pieniądze nie pochodziły od pojedynczej firmy z dużym kapitałem.
We wrześniu OpenAI wygenerowało 300 mln dolarów przychodu, co stanowi wzrost o 1700 proc. od początku ubiegłego roku - informuje CNBC. W 2025 r. firma spodziewa się osiągnąć przychody ze sprzedaży na poziomie 11,6 mld dolarów. To trzy razy tyle, co w tym roku (3,7 mld dolarów) - informuje biznesowa stacja telewizyjna powołując się na anonimowe źródło.