Tysiące firm w Polsce przygotowane na rewolucję?
Deklaracje PIT składane wyłącznie w formie elektronicznej, uproszczone sprawozdania finansowe jednostek mikro, zmiany w odwrotnym obciążeniu, czy nowe formularze PIT do rozliczenia rocznego za rok 2014, to tylko niektóre zmiany czekające przedsiębiorców. Zmiana prawa podatkowego w 2015 r. to dla biznesu prawdziwe wyzwania. Czy systemy ERP, z których korzystają tysiące firm w Polsce, są przygotowane na tą rewolucję?
Podatniku, od 1 stycznia 2015 r. szykują się duże zmiany w prawie podatkowym. Z uwagi na charakter wprowadzanych zmian, dla niektórych podatników będą one stanowić rewolucję. Zapoznaj się już dzisiaj z przepisami uchwalonymi oraz planowanymi na rok 2015.
Poniżej najważniejsze zmiany w przepisach:
Zmiany wynikające z uchwalonych aktów prawnych, w tym czekających na podpis Prezydenta
Od 1 stycznia 2015 r. każdy płatnik, mający obowiązek sporządzenia informacji lub rocznego obliczenia podatku dla więcej niż pięciu podatników (osób fizycznych), będzie zobowiązany do wysyłania formularzy deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego wyłącznie w formie elektronicznej.
Nowelizacja ustawy o rachunkowości pozwoli na sporządzanie znacznie uproszczonego sprawozdania finansowego przez jednostki mikro. Nowe regulacje będą miały zastosowanie po raz pierwszy w przypadku sprawozdań finansowych sporządzanych za rok 2014.
Powstanie przychodu w dacie otrzymania zaliczki zarejestrowanej przy użyciu urządzenia fiskalnego.
W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną zarejestrowane przy użyciu urządzeń fiskalnych, w określonych przypadkach, za datę powstania przychodu będzie można uznać dzień pobrania wpłaty.
Zmiany wynikające z projektów aktów prawnych
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie nowych wzorów deklaracji na potrzeby rozliczenia rocznego za rok 2014. Zmiany dotyczą głównie deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-40, PIT-11, PIT-28 oraz ich załączników.
Rozszerzenie katalogu towarów objętych odwrotnych obciążeniem
W związku z nowelizacją ustawy o VAT, od 1 stycznia 2015 r. katalog towarów, do którego zastosowanie ma mechanizm odwrotnego obciążenia zostanie powiększony m.in. o: złoto w postaci surowca bądź półproduktu, telefony komórkowe, smartfony.
Planowane jest wprowadzenie limitu ograniczającego stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT do transakcji dokonanych na rzecz podatników VAT czynnych, a w przypadku dostaw telefonów komórkowych (w tym smartfonów), dokonanych na rzecz jednego nabywcy przez jednego dostawcę w danym dniu o wartości przekraczającej, bez kwoty podatku, kwotę 20.000 zł (w przypadku, gdy podatnik nabywa w danym dniu towary u jednego dostawcy w różnych punktach sprzedaży, proponuje się limit wartości dostarczanych towarów, bez kwoty podatku 10.000 zł).
Projekt przewiduje konieczność składania przez sprzedawców informacji podsumowującej dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.
Projekt ustawy o VAT przewiduje możliwość skorzystania przez wierzyciela z tzw. ulgi za złe długi w przypadku gdy: między wierzycielem, a dłużnikiem istnieją powiązania o charakterze rodzinnym lub z tyt. przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikającym ze stosunku pracy.
W przypadku gdy dłużnik będzie pozostawał na koniec miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, wyłączony zostanie obowiązek dokonania przez niego korekty podatku naliczonego.
Eksperci Comarch
podkreślają, że przed zbliżającym się rokiem 2015, każde przedsiębiorstwo musi przygotować się do zmian w prawie. Gdy korzysta z systemów finansowo-księgowych, którego producent na bieżącą dostosowuje oprogramowanie do zmian, może spać spokojnie. Comarch nie ograniczy się tylko do aktualizacji oprogramowania, ale oferuje swoim klientom działania w różnorodnych formach: szkolenia internetowe, asystę telefoniczną, systemy wsparcia elektronicznego.