Ukraińska firma zainwestują w Polsce. Zajmuje się hodowlą owadów

Ukraińska firma, która na skalę przemysłową hoduje "pożyteczne owady", zainwestuje w Polsce. Po rosyjskiej agresji musiała szukać nowych miejsc do lokowania swoich zakładów - wybrała okolice Legnicy na Dolnym Śląsku.

EcoCulture, ukraińska spółka biotechnologiczna zajmująca się hodowlą owadów i zintegrowanym zarządzaniem szkodnikami zainwestuje w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ponad 2,3 mln zł. Po rosyjskiej agresji firma zmuszona była do częściowej relokacji.

Firma jest międzynarodową spółką handlowo-produkcyjna z branży biotechnologicznej, która na skalę przemysłową produkuje pożyteczne owady i wdraża proekologiczne metody chroniące rośliny przed chorobami i szkodnikami.

- Decyzja o wsparciu dla ukraińskiej firmy wydana przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, ułatwi firmie przystosowanie się do nowej rzeczywistości biznesowej, z którą musi się mierzyć po wybuchu wojny na terenie Ukrainy - wskazał cytowany w komunikacie Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Reklama

Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach rośnie świadomość ekologiczna - także wśród biznesu. 

- Mam nadzieję, że ta inwestycja przyniesie korzyści dla sektora rolniczego nie tylko w Legnicy, ale i na całym Dolnym Śląsku. Cieszę się, że oprócz wiodącej w LSSE branży automotive, coraz częściej współpracujemy m.in. z przedsiębiorstwami spożywczymi, czy jak dziś - biotechnologicznymi - dodał.

Ukraińska spółka będzie poszukiwać specjalistów

Prezes zarządu spółki EcoCulture Sergii Antonenkov podkreślił, że dzięki decyzji o wsparciu od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej firma będzie mogła wydajniej zorganizować produkcję.

- Wyremontujemy budynek, który stał pusty przez ponad dwa lata, odbudujemy infrastrukturę i uporządkujemy otoczenie. Inwestycja obejmuje zakup i instalację systemów klimatycznych na powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych, organizację czystych stref do pracy laboratoryjnej oraz utworzenie ponad 20 nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów - wyjaśnił dodając, że inwestycja szacowana na ponad 2,3 mln zł ma zostać zrealizowana do końca I kwartału 2024 r.

Jak podano w komunikacie, działania firmy obejmują know-how w zakresie skutecznej hodowli kolonii owadów. Obecna linia produktów uwzględnia gatunki owadów zapylających i roztoczy drapieżnych do zwalczania szkodników w ogrodnictwie i uprawach ozdobnych, a także dystrybucję biostymulatorów, biopestycydów, pułapek na szkodniki i feromonów.

Siedziba główna i zakłady produkcyjne EcoCulture znajdują się na Ukrainie, jednak firma ma również magazyny w Kazachstanie, Kirgistanie i Azerbejdżanie.

Zobacz również:

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »