Reklama

Ulga na prąd dla firm. Ostatni moment na złożenie wniosku

Lada dzień mija termin składania wniosków o tańszy prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w 2023 roku. Ulga dotyczy również samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, w tym szpitali oraz szkół. Oświadczenie można składać do swojego dostawcy energii w formie papierowej lub elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby starać się o ulgę na prąd? Do kiedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek i jak go wypełnić? Wyjaśniamy.

Na czym polega ulga na prąd dla firm?

Tańszy prąd w 2023 roku gwarantuje ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w przyszłym roku. Dokument został przyjęty 27 października 2022 roku. Obejmie firmy, podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i gospodarstwa domowe

Wnioski o zamrożenie cen prądu mogą składać mali i średni przedsiębiorcy, w tym firmy jednoosobowe. Również samorząd terytorialny a także publiczne i niepubliczne podmioty, czyli szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej, noclegowanie, kościoły, przychodnie zdrowia, placówki prowadzące działalność kulturalną i spółki komunalne. W tym przypadku oświadczenia muszą złożyć dyrektorzy lub władze danych ośrodków.

Reklama

Ustawa przewiduje cenę maksymalna za prąd na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r. Do tej ceny należy doliczyć podatek VAT i akcyzę zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Ulga na prąd dla firm. Jakie warunki trzeba spełnić?

Z niższej ceny prądu może skorzystać każdy przedsiębiorca będący mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą oraz średnim przedsiębiorcą.

Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

 • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
 • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zgodnie z przyjętymi przepisami z obniżki cen prądu będzie mógł skorzystać także mały przedsiębiorca czyli przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał następujące warunki:

 • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników;
 • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro;
 • nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Ulga na prąd dla firm dotyczy również średniego przedsiębiorcy, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał następujące warunki:

 • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników;
 • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro;
 • nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

Ulga na prąd dla firm. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Oświadczenie o tańszy prąd muszą złożyć mali i średni przedsiębiorcy, szkoły, szpitale, spółki komunalne i gminy do 30 listopada 2022 r. Złożenie oświadczenia jest dobrowolne i pozwoli to na obniżenie rachunków za prąd już od 1 grudnia 2022 r.

Warto zaznaczyć, że oświadczenia złożone po 30 listopada 2022 r. sprawi, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

Ulga na prąd dla firm. Wzór wniosku o zamrożenie cen prądu

Wzór oświadczenia, jakie należy złożyć u swojego sprzedawcy energii udostępniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Można je pobrać korzystając ze strony ministerstwa oraz klikając TUTAJ.

Elektroniczne oświadczenia przygotowali również najwięksi sprzedawcy prądu w Polsce:

Ulga na prąd dla firm – wniosek. Jak go wypełnić i złożyć?

Wypełnienie oświadczenia składanego przez przedsiębiorców nie powinno może być problematyczne. Podstawowe dane, które należy podać wypełniając wniosek o tańszy prąd dla firm, to m.in.:

 • nazwę, adres siedziby, NIP lub PESEL, telefon lub e-mail,
 • dane kontaktowe do maksymalnie dwóch osób fizycznych, które są: odbiorcą uprawnionym albo jego reprezentantem (pełnomocnik, członek zarządu spółki z o.o., itp.),
 • numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE),
 • kategorię odbiorcy uprawnionego,
 • datę zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE,
 • wielkość zużycia energii elektrycznej (dane służące określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby wskazane w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy); pola zawarte w kolumnie 4 powinny być uzupełnione danymi liczbowymi o szacowanym wolumenie energii elektrycznej, który zużywany będzie w danym PPE w okresie 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023,
 • dane procentowe, ile prądu z danego PPE jest zużywane na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną. W ostatnich dwóch kolumnach tabeli (5 i 6) należy rozbić wartość podaną w kolumnie 4, wpisując dane procentowe, jakie przedsiębiorca zamierza zużyć w ramach ceny maksymalnej oraz ponad limit; suma tych danych musi wynieść 100%.

Wypełnione oświadczenie o uldze na prąd dla firm można złożyć w następujący sposób:

 • elektronicznie - w tym celu potrzebny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty - certyfikat z e-Dowodu). Podpisany dokument w formie pliku .pdf trzeba przesłać na wskazany przez dostawcę energii adres e-mail;
 • pocztą - oświadczenie można wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać na adres wskazany przez dostawcę energii;
 • osobiście - oświadczenie można złożyć również w punktach obsługi klienta danego dostawcy prądu.

Zobacz też:

Ile kilowatogodzin ma megawatogodzina?

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 31 grudnia 1948. Komu przysługuje?

Staż pracy do emerytury. Co wlicza się do lat pracy?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »