Ulga na prąd dla firm. Ostatni moment na złożenie wniosku

Lada dzień mija termin składania wniosków o tańszy prąd dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w 2023 roku. Ulga dotyczy również samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, w tym szpitali oraz szkół. Oświadczenie można składać do swojego dostawcy energii w formie papierowej lub elektronicznej. Jakie warunki trzeba spełnić, aby starać się o ulgę na prąd? Do kiedy trzeba złożyć odpowiedni wniosek i jak go wypełnić? Wyjaśniamy.

Na czym polega ulga na prąd dla firm?

Tańszy prąd w 2023 roku gwarantuje ustawa o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w przyszłym roku. Dokument został przyjęty 27 października 2022 roku. Obejmie firmy, podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i gospodarstwa domowe

Wnioski o zamrożenie cen prądu mogą składać mali i średni przedsiębiorcy, w tym firmy jednoosobowe. Również samorząd terytorialny a także publiczne i niepubliczne podmioty, czyli szkoły, szpitale, domy pomocy społecznej, noclegowanie, kościoły, przychodnie zdrowia, placówki prowadzące działalność kulturalną i spółki komunalne. W tym przypadku oświadczenia muszą złożyć dyrektorzy lub władze danych ośrodków.

Reklama

Ustawa przewiduje cenę maksymalna za prąd na poziomie 785 zł za MWh w odniesieniu do zużycia od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r. Do tej ceny należy doliczyć podatek VAT i akcyzę zgodnie z obowiązującymi stawkami.

Ulga na prąd dla firm. Jakie warunki trzeba spełnić?

Z niższej ceny prądu może skorzystać każdy przedsiębiorca będący mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą oraz średnim przedsiębiorcą.

Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników;
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Zgodnie z przyjętymi przepisami z obniżki cen prądu będzie mógł skorzystać także mały przedsiębiorca czyli przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników;
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro;
  • nie jest mikroprzedsiębiorcą.

Ulga na prąd dla firm dotyczy również średniego przedsiębiorcy, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał następujące warunki:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników;
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro;
  • nie jest mikroprzedsiębiorcą ani małym przedsiębiorcą.

Ulga na prąd dla firm. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Oświadczenie o tańszy prąd muszą złożyć mali i średni przedsiębiorcy, szkoły, szpitale, spółki komunalne i gminy do 30 listopada 2022 r. Złożenie oświadczenia jest dobrowolne i pozwoli to na obniżenie rachunków za prąd już od 1 grudnia 2022 r.

Warto zaznaczyć, że oświadczenia złożone po 30 listopada 2022 r. sprawi, że cena maksymalna zacznie obowiązywać od miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.

Ulga na prąd dla firm. Wzór wniosku o zamrożenie cen prądu

Wzór oświadczenia, jakie należy złożyć u swojego sprzedawcy energii udostępniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Można je pobrać korzystając ze strony ministerstwa oraz klikając TUTAJ.

Elektroniczne oświadczenia przygotowali również najwięksi sprzedawcy prądu w Polsce:

Ulga na prąd dla firm – wniosek. Jak go wypełnić i złożyć?

Wypełnienie oświadczenia składanego przez przedsiębiorców nie powinno może być problematyczne. Podstawowe dane, które należy podać wypełniając wniosek o tańszy prąd dla firm, to m.in.:

  • nazwę, adres siedziby, NIP lub PESEL, telefon lub e-mail,
  • dane kontaktowe do maksymalnie dwóch osób fizycznych, które są: odbiorcą uprawnionym albo jego reprezentantem (pełnomocnik, członek zarządu spółki z o.o., itp.),
  • numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE),
  • kategorię odbiorcy uprawnionego,
  • datę zawarcia umowy sprzedaży energii albo umowy kompleksowej dla każdego PPE,
  • wielkość zużycia energii elektrycznej (dane służące określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby wskazane w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy); pola zawarte w kolumnie 4 powinny być uzupełnione danymi liczbowymi o szacowanym wolumenie energii elektrycznej, który zużywany będzie w danym PPE w okresie 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023,
  • dane procentowe, ile prądu z danego PPE jest zużywane na cele objęte ceną maksymalną i nieobjęte tą ceną. W ostatnich dwóch kolumnach tabeli (5 i 6) należy rozbić wartość podaną w kolumnie 4, wpisując dane procentowe, jakie przedsiębiorca zamierza zużyć w ramach ceny maksymalnej oraz ponad limit; suma tych danych musi wynieść 100%.

Wypełnione oświadczenie o uldze na prąd dla firm można złożyć w następujący sposób:

  • elektronicznie - w tym celu potrzebny będzie kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany lub podpis osobisty - certyfikat z e-Dowodu). Podpisany dokument w formie pliku .pdf trzeba przesłać na wskazany przez dostawcę energii adres e-mail;
  • pocztą - oświadczenie można wydrukować i podpisać własnoręcznie, a następnie wysłać na adres wskazany przez dostawcę energii;
  • osobiście - oświadczenie można złożyć również w punktach obsługi klienta danego dostawcy prądu.

Zobacz też:

Ile kilowatogodzin ma megawatogodzina?

Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 31 grudnia 1948. Komu przysługuje?

Staż pracy do emerytury. Co wlicza się do lat pracy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ulga | prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »