VAT: Usługi na rzecz pracodawcy

Od 1 czerwca zmieniły się zasady opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych na rzecz własnego pracodawcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Od 1 czerwca zmieniły się zasady opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych na rzecz własnego pracodawcy, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

W kwestii tej wypowiedziała się Izba Skarbowa w Warszawie w piśmie z dn. 26 września 2005, (sygn. VR/4407/14-58/05/AO).

Przypomnijmy, iż do 1 czerwca 2005 r. ustawa o podatku od towarów i usług przewidywała, że za samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą, która co do zasady podlegała VAT, nie były uznawane czynności wykonywane przez osoby fizyczne, na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, jeżeli umowa zawarta była z pracodawcą, z którym osoba pozostawała w stosunku pracy.

Reklama

Od 1 czerwca 2005 r. natomiast zmianie uległ przepis, który za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą nie uznawał czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy. Aktualnie bez znaczenia jest osoba zleceniodawcy, na rzecz której świadczone są usługi, ponieważ czynności wykonywane na rzecz pracodawcy traktowane są identycznie, jak wykonywane na rzecz jakiegokolwiek innego podmiotu. Zatem osoby fizyczne wykonujące czynności w ramach umów zlecenia i jednocześnie pozostający w stosunku pracy ze zleceniodawcą nie korzystają z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT. Zawarte umowy powinny zawierać wszystkie elementy, które wyłączają opodatkowanie tego typu umów. W szczególności zwrócić należy uwagę na kwestię odpowiedzialności zleceniodawcy za czynności zleceniobiorcy wobec osób trzecich.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: pracodawcy | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »