W Limanowej powstaną koszary WOT. Koszt inwestycji to 100 mln złotych
W Limanowej w woj. małopolskim powstanie nowy obiekt ćwiczeniowo-szkoleniowy Wojsk Obrony Terytorialnej przeznaczony dla ponad 400 żołnierzy. Przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiego Funduszu Rozwoju, Miasta Limanowa oraz spółki celowej LimWOT podpisali właśnie umowy na realizację inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Publicznego. Wartość inwestycji PFR to ok. 100 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na koniec 2024 roku.
Nowy kompleks wojskowy powstanie na potrzeby 114. batalionu lekkiej piechoty w ramach pododdziału 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. "Niedźwiadek". Projekt realizowany jest przez Miasto Limanowa i Ministerstwo Obrony Narodowej przy wsparciu PFR.
- Nie ma rozwoju bez bezpieczeństwa. Kilka lat temu PFR zainwestował w firmę WB Electronics, dostawcę technologii dla wojska. Dzisiaj włączyliśmy się w finansowanie infrastruktury wojskowej. Dzięki zaangażowaniu miasta i finansowaniu PFR, wojsko już za dwa lata otrzyma gotowy obiekt szkoleniowo-ćwiczeniowy. Cieszymy się, że w tym szczególnym czasie, trwającej obecnie wojny w Ukrainie, PFR może zaangażować się jako podmiot finansujący we wzmacnianie polskiej obronności - mówi Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.
Kompleks wojskowy obejmuje m.in. budynek koszarowo-biurowy o powierzchni 8600 m2, garaż dla pojazdów wojskowych (1700 m2 powierzchni użytkowej) oraz pełną infrastrukturę. Całość zlokalizowana będzie na powierzchni ok. 12 ha. Strona Wojskowa zakłada, że w jednostce będzie stacjonować do 440 żołnierzy, w tym 390 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz 50 żołnierzy zawodowych.
Budowa koszarów to pierwsza inwestycja w Polsce zrealizowana w modelu Partnerstwa Publiczno-Publicznego. PFR bierze na siebie ciężar finansowania, a Limanowa odpowiada za zrealizowanie inwestycji na zasadach rynkowych. Po zakończeniu budowy, wojsko otrzyma obiekt gotowy "pod klucz" zgodnie z wytycznymi. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i zaangażowanie wojska oraz zmniejszyć obciążenie budżetu MON poprzez rozłożenie kosztu na 10 lat. Dla miasta inwestycja oznacza zwiększenie bezpieczeństwa, rozwój lokalnej infrastruktury oraz dodatkowe wpływy do budżetu.
- Inwestycja w koszary, której dokonujemy wspólnie z Miastem Limanowa, jest modelowym przykładem współpracy w formule Partnerstwa Publiczno-Publicznego. Jej niewątpliwą zaletą jest czas realizacji projektu, który skraca się niemal o połowę, dzięki czemu szybciej osiąga się zamierzone rezultaty. Zachęcamy samorządy z całej Polski do podążania śladami Limanowej, która realizuje już trzeci projekt w partnerstwie z PFR, bo wie że jesteśmy otwarci na dialog i odważne rozwiązania - komentuje Bartłomiej Pawlak, Wiceprezes PFR.
Polski Fundusz Rozwoju to spółka akcyjna należąca do Skarbu Państwa, koordynująca wysiłki instytucji wspierających zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Ważną częścią działalności PFR są inwestycje samorządowe, które obejmują szereg instrumentów finansowych. Miasta z całej Polski mogą skorzystać z pożyczki podporządkowanej, monetyzacji spółek komunalnych czy profesjonalnego doradztwa połączonego z finansowaniem inwestycji w modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Teraz możliwość współpracy z PFR rozszerza się o Partnerstwo Publiczno-Publiczne. Więcej informacji o działaniach PFR na rzecz samorządów można znaleźć na stronie instytucji.