Reklama

Walka o pracowników trwa w najlepsze

Stopa bezrobocia w Polsce jest coraz niższa, co sprawia, że firmy walczą o najlepszych kandydatów proponując coraz bardziej kreatywne sposoby na zwiększenie zadowolenia oraz zaangażowanie pracowników. Tą drogą idzie m.in. firma Benefit Systems, która została właśnie jednym z Najlepszych Pracodawców 2017 w konkursie organizowanym przez AON Hewitt.

Jak podkreślają specjaliści, pozyskanie pracownika spośród najlepszych kandydatów, a potem utrzymanie to dziś nie lada wyzwanie - trzeba najpierw odpowiednio wprowadzić go do firmy, zmotywować, przedstawić plan rozwoju, pokazać korzyści wynikające z pracy dla konkretnej marki. Często okazuje się wręcz, że pieniądze to nie wszystko. Szczególnie dla pokolenia tzw. millenialsów. Według raportu Deloitte aż 87 proc. z nich uważa, że sukcesu w biznesie nie można mierzyć tylko i wyłącznie wynikami finansowymi. Oznacza to dla pracodawcy konieczność koncentrowania się w dużej mierze na działaniach uzupełniających tradycyjną ofertę dla pracowników poprzez np. wdrażanie projektów wspierających rozwój osobisty czy też wzmacniających empatię oraz uczących pomocy innym.

Reklama

Własny pomysł na wolontariat

W firmie Benefit Systems od 2015 roku działa program Dobry MultiUczynek, w ramach którego pracownicy i firma pomagają wspólnie fundacjom i stowarzyszeniom, jak również osobom prywatnym. Każdy pracownik Benefit Systems ma szansę zrealizować swój własny pomysł na wolontariat. W ten sposób zrealizowano już 53 Dobre MultiUczynki, w które zaangażowało się prawie 200 osób, czyli około 40 proc. wszystkich pracujących.

- Mobilizacja do dobrego MultiUczynku jest ogromna, a ochotników nigdy nie brakuje. Efektem tych działań jest rzecz dla nas bezcenna - uśmiech na twarzach naszych beneficjentów. Nie bez znaczenia jest również coraz większe zaangażowanie i silniejsze poczucie wspólnoty w naszym zespole - podkreśla Izabela Walczewska-Schneyder, członek Zarządu Benefit Systems.

Firma angażuje się również w działania budujące świadomość ekologiczną, m.in. poprzez wewnętrzną kampanię ''Z naturą Fair Play'', w ramach której zorganizowane zostały warsztaty dla pracowników promujące proekologiczne nawyki. W różnych miejscach biura (w kuchniach, przy drukarkach oraz włącznikach światła) pojawiły się zielone naklejki i plakaty z hasłem kampanii, zwracające uwagę na proste, ekologiczne rozwiązania, które można zastosować. Temu tematowi poświęcona była też impreza integracyjna.

Dodatkowo, dwa lata temu firma przeniosła się do biurowca, który posiada wszelkie innowacyjne rozwiązania technologiczne służące m.in. ograniczaniu zużycia energii elektrycznej i wody, dzięki czemu zdobyła certyfikat "Zielone Biuro". Dochodzą do tego dobra lokalizacja dla osób korzystających z transportu miejskiego oraz udogodnienia dla rowerzystów (stacja rowerów miejskich).

Pakiet korzyści

Jak podkreślają specjaliści, pracodawcy są coraz bardziej świadomi korzyści jakie przynoszą dodatki pozapłacowe dostępne dla pracowników. Z badania firmy Sedlak&Sedlak "Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2017 roku" wynika, że najpopularniejszym po raz kolejny okazały się karnety na siłownie i do klubów (47,9 proc.). Z perspektywy firm to nie tylko idealne rozwiązanie dla pracodawców propagujących filozofię równowagi między pracą a życiem prywatnym, ale również odpowiedź na oczekiwania pracowników, którzy coraz częściej doceniają wpływ aktywności fizycznej na zdrowie fizyczne i psychiczne. Benefit Systems (specjalizujący się w dostarczaniu karty MultiSport), nie zapomina także o swoich pracownikach. Ubezpieczenie, opieka zdrowotna, program kafeteryjny MyBenefit i BenefitLunch, fitness w biurze, świeże owoce oraz darmowa kawa i herbata, luźny dress code oraz imprezy i wyjazdy integracyjne to tylko niektóre z nich.

- Zdajemy sobie sprawę, że weekendy z reguły mijają szybko, dlatego postanowiliśmy przedłużyć naszym pracownikom piątkowy czas wolny o pół godziny. Do tego zapewniamy elastyczny czas pracy i cykliczne akcje takie "Dwie godziny dla rodziny'', w których motywujemy pracowników do świadomego spędzania czasu z bliskimi. Aby poprawić samopoczucie i kondycję pracowników, organizujemy wspólne zajęcia sportowe, odbywające się w naszej siłowni na terenie biura - podkreśla Sofia Saridis, dyrektor HR w Benefit Systems.

Mentor przy sąsiednim biurku

Rozwój talentów wewnątrz firmy to obszar uznawany przez wielu ekspertów od zasobów ludzkich za kluczowy i jednocześnie stanowiący największe wyzwanie. Jednak podnoszenie kwalifikacji nie oznacza wyłącznie szkoleń - to również coraz częściej tzw. holistyczne wsparcie w rozwoju kadry. Podejście to wdrażane jest od wielu lat w Benefit Systems, gdzie oprócz szkoleń i warsztatów wzmacniających i rozszerzających umiejętności zawodowe, wspiera się studia pracowników, zapewnia dostęp do platform e-learningowych, a dodatkowo prowadzone są alternatywne formy rozwoju pracowników - coaching indywidualny, program mentoringowy dla kadry managerskiej, warsztaty zmieniające codzienne nawyki lub rozwijające dodatkowe umiejętności. Od kilku miesięcy również pracownicy zamieniają się w mentorów i dzielą wiedzą z kolegami - od etykiety biznesowej po nowoczesne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo danych w sieci.

- W 2001 roku Benefit Systems było niewielką spółką z kilkuosobowym zespołem, który budował tę firmę w rodzinnej atmosferze. Niesamowite jest to, że po 16 latach działalności nasze wartości są nadal aktualne. Nowi pracownicy bywają zaskoczeni faktem, że niezależnie od stanowiska, każdy jest tu ze sobą na ty, każdy jest równy. Zawsze słuchamy sugestii naszych pracowników, pytamy co możemy zmienić - nie wiemy wszystkiego, a dialog pozwala nam na wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań - podsumowuje Sofia Saridis. - Dlatego cieszy nas fakt, że doceniają oni proponowane przez nas rozwiązania, to mobilizuje do dalszej pracy. W tegorocznej edycji konkursu AON Hewitt pracownicy Benefit Systems bardzo wysoko ocenili politykę "work-life balance", elastyczny czas pracy, pakiet benefitów oraz wiarygodność marki, zwłaszcza w zakresie działań odpowiedzialnych społecznie - dodaje Saridis.

sd

Tekst powstał w ramach współpracy z Benefit Systems

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »