Weksel in blanco, weksel własny. Jakie są rodzaje i czym się różnią?

Większość osób słyszała o wekslach, ale mało kto wie, jak one działają. Nic dziwnego: w praktyce rzadko kiedy mamy z nimi do czynienia, nawet jako przedsiębiorcy. Co warto jednak wiedzieć o wekslach? Jak zabezpieczyć swoje interesy, jeśli w transakcji pojawi się weksel?

Czym jest weksel?

Weksel jest papierem wartościowym, który może być wykorzystywany jako forma zabezpieczenia. Stosuje się go przy różnorodnych rodzajach umów: kredytowych, transakcyjnych, pożyczkowych.

W sytuacji, gdy jedna ze stron może ponieść znaczące straty, np. realizując duże zamówienie, może wymagać od swojego kontrahenta poświadczenia w postaci weksla. Jest on zobowiązaniem do zapłacenia stronie przeciwnej wspomnianej na nim kwoty.

Weksel jest zatem pisemną formą zobowiązania do zapłaty. Wiążą się z nim takie pojęcia jak trasant (osoba wystawiająca weksel, która zobowiązuje się do uregulowania płatności w określonym terminie), trasat (osoba wskazana przez trasanta do zapłaty sumy znajdującej się na wekslu) i remitent (czyli osoba, na rzecz której ma zostać uregulowana płatność).

Reklama

Rodzaje weksli: czym się od siebie różnią?

Najczęściej pojawiającymi się rodzajami weksli, które warto znać, jest weksel własny, i weksel trasowany i weksel in blanco.

Weksel własny (inaczej sola, prosty czy suchy) to dokument, którego wystawca jest jednocześnie zobowiązany do zapłacenia wskazanej sumy.

 Weksel trasowany (trata, ciągniony), to dokument, w którym trasant (wystawca), kieruje do trasata (konkretnej osoby) bezwarunkowe polecenie zapłacenia kwoty znajdującej się na wekslu remitentowi (czyli wierzycielowi).

Z kolei weksel in blanco to dokument, który celowo jest nie w pełni uzupełniony. Warunkiem jego ważności staje się podpis jednego z dłużników wekslowych i sporządzenie tzw. porozumienia wekslowego.

Do czego zatem stosuje się weksle? Ich podstawową funkcją jest pełnienie funkcji kredytowej. Jest to forma odroczenia płatności za usługi czy towary, ale również oczywiście forma gwarancji.

Czy warto korzystać z weksla in blanco?

Podpisanie weksla, na którym nie ma podanej kwoty zobowiązania, “na chłopski rozum" wydaje się bardzo nierozważnym posunięciem. Jednak nie musi takim być.

Niewypełniony weksel nie jest w świetle prawa papierem wartościowym. Aby był ważny, musi zostać uzupełniony o porozumienie wekslowe czy też deklarację wekslową.

Dokumenty te określają, na jakich warunkach możliwe jest realizacja weksla. Nie ma zatem powodów do obaw, że podpisanie weksla in blanco naraża nas na ryzyko związane z nieuczciwym kontrahentem.

Dłużnik wekslowy, czyli kto?

Dłużnik wekslowy to osoba, która podpisała się na wekslu jako trasant lub trasat. Dlatego składając podpis na takim dokumencie z automatu stajemy się osobą odpowiadającą przed posiadaczem weksla za uregulowanie należności, na jaką opiewa weksel.

Dokument ten jest specyficzny w rozumieniu prawa i nie jest możliwe jego anulowanie. Można jednak go unieważnić na drodze sądowej, jeśli weksel uległ zgubieniu lub zniszczeniu przez posiadacza. Weksel ulega również unieważnieniu, jeśli dokonano spłatu zadłużenia, jakiego był gwarancją: wtedy powinien wrócić do osoby, która go wystawiła. To bardzo ważne, ponieważ jeśli nie zostanie zwrócony, pozostaje nadal w mocy.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weksel | płatności | firma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »