W styczniu się zacznie. 230 tys. osób dostanie wezwania, za nieobecność grozi grzywna

Grzywna jest jedną z kar, jaka może grozić za niestawienie się na kwalifikację wojskową. Już niebawem, na początku przyszłego roku, takie wezwanie powinno otrzymać szacunkowo około 230 tys. Polaków. Stawienie się na kwalifikacji wojskowej jest konieczne w celu przyznania kategorii, którymi określani są potencjalni rekruci. Choć jej przyznanie nie jest równoważne z wcieleniem do wojska, a stawienie się na kwalifikacji służy generalnie celom informacyjnym, unikanie obecności na niej może grozić grzywną i doprowadzeniem przez policję.

  • Wezwanie na kwalifikację wojskową 2024 otrzymać ma 230 tys. osób, głównie młodzi dorośli.
  • Kwalifikacja wojskowa dotyczy nie tylko mężczyzn, ale także i kobiet, które posiadają istotne z punktu widzenia wojska umiejętności.
  • Uniknięcie uczestnictwa w kwalifikacji wojskowej bez odpowiedniego uzasadnienia grozi grzywną, ale można nieobecność załatwić bez większego kłopotu.

Wezwanie na kwalifikację wojskową zostanie niebawem rozesłane do Polaków w całym kraju. Otrzymają je nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Jak ogłosiło Ministerstwo Obrony Narodowej, w 2024 roku kwalifikacja wojskowa obejmie 230 tys. osób. Wszyscy otrzymają jedną z czterech kategorii wojskowych: A, B, D oraz E.

Reklama

Kwalifikacja wojskowa 2024. Kto otrzyma wezwanie?

Kwalifikacji wojskowej poddani zostają głównie mężczyźni. Przepisy ustawy wskazują trzy grupy, które mają obowiązek stawienia się na wezwanie przed komisją wojskową:

  1. mężczyźni, którzy w danym roku kończą wiek 19 lat,
  2. osoby z obowiązkiem stawienia się na kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu,
  3. ci, których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym, w którym skończyli 19 lat życia.

Jak widać więc, sprawa dotyczy generalnie młodych Polaków, którzy wchodzą w dorosłość. Warto podkreślić jednak, że wezwania do kwalifikacji wojskowej dostaną również kobiety. Które z pań powinny spodziewać się otrzymania pisma ze skierowaniem na kwalifikację wojskową?

Wezwanie nie tylko dla mężczyzn. Wojsko upomni się także o kobiety

Kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające odpowiednie kwalifikacje przydatne do służby wojskowej również mogą otrzymać wezwanie. Jakie są to umiejętności? Mowa o kobietach posiadających wykształcenie lub kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, ale również zawodów takich jak psycholog, rehabilitant, radiolog, diagnosta laboratoryjny, informatyk, teleinformatyk, nawigator oraz tłumacz.

Kiedy wezwanie na kwalifikację wojskową?

Odpowiednie pismo, które zobliguje do stawienia się przed komisją wojskową, doręczone powinno zostać do adresatów najpóźniej na 7 dni przed terminem kwalifikacji. Nie każdy jednak jest w stanie pojawić się w wyznaczonym miejscu w określonym terminie. W takiej sytuacji, jeśli chcemy uniknąć grzywny i nieprzyjemności, konieczne jest zgłoszenie się do odpowiedniego urzędnika, a dane kontaktowe powinny być zamieszczone na wezwaniu.

Kwalifikacja wojskowa 2024 ma, zgodnie z decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, odbyć się od 1 lutego do 30 kwietnia 2024 roku. Oznacza to, że do końca stycznia 2024 r. wszystkie 230 tys. osób, które czeka kwalifikacja wojskowa, dostaną wezwanie.

Jakie są kategorie wojskowe i co oznaczają?

W trakcie kwalifikacji wojskowej każdy biorący w niej udział otrzymuje odpowiednią kategorię, która wyrażona jest za pomocą jednej z czterech liter. To A, B, D oraz E. Co oznaczają poszczególne kategorie?

  • A - zdolny do służby wojskowej,
  • B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, najczęściej przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Osoby takie otrzymają ponownie wezwanie do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
  • D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,
  • E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.

Grzywna za niestawienie się na komisję. O nieobecności lepiej poinformować

O tym, co grozi za nieuzasadnioną nieobecność na komisji wojskowej, dowiadujemy się z zapisów ustawy o obronie ojczyzny. Zgodnie z nią właściwy urzędnik - wójt, burmistrz czy prezydent - powinien z urzędu, ale może także na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji, nałożyć grzywnę na osobę, która nie stawiła się na kwalifikacji wojskowej mimo wezwania.

Branżowy portal Prawo.pl przypomina jednak, że może nie skończyć się tylko grzywną - nieobecnego na komisji wojskowej może także doprowadzić na miejsce policja. Karą może zostać obłożony także ten, kto na kwalifikacji wojskowej nie przedstawił odpowiednich dokumentów, jak chociażby dowód osobisty. To również jest wykroczenie, za które grozić może nie tylko grzywna, ale i ograniczenie wolności.

Ciekawostką może być jednak, że dopiero otrzymane wezwanie nakłada obowiązek stawienia się na kwalifikacji wojskowej. Jeśli wezwanie nie zostanie nam doręczone lub nie odbierzemy go, obowiązek zgodnie z prawem nie zaistnieje.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwalifikacja wojskowa | grzywna | wezwanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »