Reklama

Wpływ dofinansowania do zakupu środka trwałego a obowiązek korekty odpisów amortyzacyjnych - wyrok WSA



Dopiero w miesiącu otrzymania dopłat do zakupu środka trwałego wystąpi obowiązek bieżącego wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów części dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Reklama

(wyrok WSA w Gliwicach z 13 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 322/13 - orzeczenie nieprawomocne)

Spółka otrzymała do własnego zadania inwestycyjnego dofinansowanie, które wpłynęło na rachunek bankowy dopiero po rozpoczęciu naliczania odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym zadano pytanie: czy amortyzację podatkową należy rozliczać od momentu otrzymania dotacji, bez korygowania okresów poprzednich?

W ocenie Spółki, dopiero od miesiąca otrzymania dotacji należy rozliczać podatkowo niższą amortyzację. Nie można bowiem uznać, że w momencie przyjmowania do używania środków trwałych istniała pewność co do wielkości dotacji, jaka wpłynie na rzecz spółki w końcowym rozrachunku.

Innego zdania był organ podatkowy, który stwierdził, że po otrzymaniu dotacji Spółka jest zobowiązana do wstecznego skorygowania (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów (odpisów amortyzacyjnych) za okresy rozliczeniowe, w których wykazała te koszty w wysokości zawyżonej. Podkreślił także, że przepisy ustawy o PDOP nie określają szczegółowych zasad dokonywania korekt kosztów uzyskania przychodów, jednakże otrzymanie dofinansowania nie zmienia momentu poniesienia i potrącenia kosztu, a jedynie wpływa na wysokość kosztu bądź całkowite wykluczenie wydatków z kosztów podatkowych.

W wyniku sporu sprawa trafiła do WSA, który przyznał rację podatnikowi. Uzasadniając swoje stanowisko, sąd stwierdził wbrew poglądowi wyrażonemu przez organ podatkowy, że brak w przepisach ustawy o PDOP regulacji dotyczących korekty kosztów amortyzacji w przypadku otrzymania refundacji nie oznacza, że podatnik powinien dokonać korekty kosztów w okresach, w jakich naliczane były odpisy amortyzacyjne.

Zdaniem Sądu, jeżeli zwrot wydatków na nabycie lub wytworzenie środka trwałego powoduje wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o PDOP), to skutek w postaci obowiązku wyłączenia (korekty kosztów) powstaje z chwilą zwrotu wydatków (w rozliczeniu za okres, w którym zwrot wydatków został otrzymany). Bez tego (zwrotu) podatnik nie miał i nie ma obowiązku zmniejszenia kosztów z tytułu amortyzacji. Jak stwierdził Sąd, gdyby uznać za zasadne stanowisko Ministra Finansów, że Spółka powinna dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpisów amortyzacyjnych poczynając od okresu rozliczeniowego, w którym te koszty zostały zawyżone, a nie począwszy od miesiąca otrzymania środków z dofinansowania, to należałoby dojść do wniosku, że de facto z tytułu otrzymanych refundacji poniosłaby ona swoistą karę finansową. Byłaby to sankcja w postaci obowiązku uiszczenia odsetek od zaległości podatkowych, tylko z uwagi na to, że część wydatków została jej zwrócona w ramach zawartych umów o dofinansowanie dopiero po poniesieniu wydatków.

Według WSA:

"(…) Tak więc nieprawidłowo przyjął organ podatkowy, że Spółka w związku z otrzymanymi dopłatami winna korygować koszty uzyskania przychodu (odpisy amortyzacyjne) wstecz, w rozliczeniach za miesiące, w których pierwotnie zostały uwzględnione w podstawie obliczenia podatku. (…)"

Jest to kolejny wyrok sądu w omawianej kwestii. W Biuletynie Informacyjnym nr 28 z 1 października 2013 r. opisaliśmy wyrok WSA w Białymstoku z 21 sierpnia 2013 r., sygn. akt I SA/Bk 91/13, w podobnej sprawie, wyrażający analogiczne rozstrzygnięcie.

Być może pod wpływem orzecznictwa organy podatkowe zmienią swoje stanowisko, całkowicie niezasadne zdaniem redakcji.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 2 z dnia 2014-01-10

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: WSA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »