Żabka Eko Smart: pierwszy taki sklep w Polsce

Żabka otworzyła w Poznaniu pierwszy sklep, w którym testuje innowacje ekologiczne wzbogacone o rozwiązania smart. Technologie zastosowane w placówce skupiają się wokół czterech filarów: zielona energia, czyste powietrze, drugie życie i zielony transport. Większość rozwiązań dostarczyły polskie firmy.

Prezentacja partnera

W ramach Strategii Odpowiedzialności Grupy Żabka uruchomiono pierwszy sklep, w którym testowane są innowacyjne, ekologiczne i (w większości) polskie rozwiązania. Żabka Eko Smart znajduje się przy ul. Powstańców Wielkopolskich 2 w Poznaniu. Ma być nie tylko przyjaźnie dla środowiska, ale również franczyzobiorców.

- Żabka Eko Smart jest wręcz naszpikowana innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi opartymi na sztucznej inteligencji, które współpracują z obsługą sklepu. To kolejny krok w realizacji strategii franczyzocentryczności, zgodnie z którą Żabka tworzy innowacyjne rozwiązania pomagające przedsiębiorcom prowadzić lokalny biznes, dodatkowo robiąc to w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku - dodaje Adam Manikowski.

Zielona energia

Jednym z najciekawszych rozwiązań, które pojawiły się w nowym sklepie Żabki, jest instalacja perowskitowa polskiej firmy Saule Technologies. To przełomowa fotowoltaiczna technologia, która pozwala pozyskiwać energię nie tylko z promieni słonecznych, ale także ze światła sztucznego. Ogniwa drukowane są na folii, powierzchnia jest więc lekka i elastyczna. Można je więc integrować na przykład z żaluzjami, co zostało wykorzystane przez Żabkę. Technologia znalazła się również na etykietach cenowych.

- Nasze perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne mają wiele unikalnych zalet. Dzięki wysokiej efektywności w sztucznym świetle mogą zasilać etykiety cenowe, co jest rewolucyjnym rozwiązaniem nie tylko ze względu na oszczędność energii. Nie mniej ważna jest oszczędność czasu personelu i możliwość wielokrotnych, zdalnych zmian cen produktów, co pozwoli skuteczniej wyprzedawać w promocji produkty spożywcze, których termin przydatności do spożycia się kończy - wyjaśnia dr Olga Malinkiewicz, współzałożycielka i CTO Saule Technologies, jednej z pierwszych na świecie i najbardziej liczących się firm zajmujących się technologią perowskitowych ogniw słonecznych.

Chłodziarki zyskały naturalną izolację wykonaną z konopi siewnych, a w szafach mroźniczych zastosowano półki glikolowe, które pozwalają magazynować chłód, by utrzymywać stabilną temperaturę.

- Nasze urządzenia wzbogaciliśmy także o zaawansowane rozwiązania AI. System Smart Shop Control to narzędzie, dzięki któremu franczyzobiorcy i obsługa sklepu mogą zdalnie i o każdej porze monitorować i decydować o parametrach pracy urządzeń, aby osiągnąć kolejne oszczędności w bilansie energetycznym - tłumaczy Andrzej Konsor, prezes zarządu ES System K.

Warto również dodać, że na dachu sklepu zamontowano 15 modułów fotowoltaicznych, a przed sklepem postawiono ławkę solarną, na której klienci mogą naładować telefony zarówno tradycyjną ładowarką, jak i indukcyjnie.

Zero waste

W Żabce Eko Smart znalazł się również EKOmat, czyli urządzenie do zbiórki plastikowych butelek i puszek po napojach. Dzięki temu możliwe jest ich ponowne wykorzystanie. Za korzystanie z urządzenia klienci otrzymują punkty lojalnościowe w aplikacji Żappka. Warto dodać, że do recyklingu nadają się także paragony, na których drukowane są rachunki klientów Żabki.

Ciekawe rozwiązanie zastosowano przy ekspresie do kawy. Ścianę pokryto płytkami wykonanymi z fusów i łusek kawowych, będących odpadem powstającym na etapie palenia i parzenia kawy. Do połączenia tych komponentów użyto żywicy. Płytki są zatem biodegradowalne, a jednocześnie wytrzymałe.

By maksymalnie zredukować ilość marnowanej żywności, przy grillu zainstalowano system, który rozpoznaje i zlicza liczbę przygotowywanych i sprzedawanych parówek. Takie rozwiązanie ma na celu optymalizację ilości przygotowywanej żywności w stosunku do natężenia ruchu w sklepie i zainteresowania hot-dogami. Dzięki temu udaje się minimalizować marnowanie żywności.

Czyste powietrze

Żabka dba również o jakość powietrza. By ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji w okolicy sklepu, na jednej ze ścian budynku stworzono ogród wertykalny. 532 rośliny, które posadzono od strony parkingu, pochłaniają do 85 proc. spalin. Działanie antysmogowe ma również kostka brukowa, którą została wyłożona przestrzeń przed wejściem do sklepu. Stworzona jest z fotokatalitycznej powierzchni, która zmniejsza w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o około 50 proc. w porównaniu z asfaltem. Obok powstała również stacja naprawy rowerów, by zachęcić mieszkańców Poznania do poruszania się zielonymi środkami transportu.

Inteligentne rozwiązania

Warto na koniec wspomnieć o wykorzystaniu sztucznej inteligencji, która sprawia, że sklep jest jeszcze bardziej innowacyjny i przyjazny środowisku. System zdalnego zarządzania wieloma urządzeniami, umożliwia monitorowanie i kontrolowanie ich funkcji, m.in. zmianę temperatury czy wyłączenie światła, a także natychmiastowe wykrywanie awarii. Sklep wyposażony jest także w system zarządzania klimatyzacją i wentylacją odzyskujący ciepło z usuwanego powietrza, a także oczyszczający je z drobnoustrojów, alergenów i szkodliwych pyłów.

Żabka planuje uruchomienie trzech kolejnych tego typu sklepów w różnych częściach Polski.

Prezentacja partnera



materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »