Reklama

Zapłata gotówką za usługę a limit 15 tys. zł

Spółka z o.o. zawarła umowę o świadczenie usług na 12 miesięcy (umowa zawierana jest co roku). Zapłata za usługę wynosi 800 zł brutto miesięcznie. Czy wydatki te spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, mimo że dokonuje zapłaty za usługę w gotówce?

W omawianym przypadku jednorazowa wartość transakcji, wynikająca z zawartej umowy, nie przekracza 15.000 zł. W związku z tym, zapłata za usługę dokonana w gotówce nie stoi na przeszkodzie, aby wartość tej usługi spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów (na zasadach ogólnych).

Zgodnie z art. 15d ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r.

- Prawo przedsiębiorców (tj. transakcji, w których stroną jest przedsiębiorca, a jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Reklama

W praktyce przyjmuje się, że przez transakcję rozumie się tu umowę cywilnoprawną zawieraną w związku z prowadzoną przez strony działalnością gospodarczą, w wykonaniu której dokonywana jest co najmniej jedna płatność. O przyporządkowaniu płatności do poszczególnych umów/transakcji decyduje ich cel gospodarczy i zgodny zamiar stron, a nie treść dowodów (dokumentów) księgowych. Może mieć zatem miejsce sytuacja, w której jedna transakcja obejmuje transfery pieniężne dokonane w ciągu kilku lat. Jednorazowa wartość transakcji oznacza ogólną wartość wierzytelności lub zobowiązań, określonych w umowie zawartej między przedsiębiorcami.

Jak stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 16 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.74.2020.1.MS:

"(...) jednorazowa wartość transakcji oznacza ogólną wartość wierzytelności lub zobowiązań, określonych w umowie zawartej między przedsiębiorcami bądź stanowiącej sumę płatności wynikających z zawartej umowy, nawet jeżeli w samej umowie nie określono łącznej wysokości tych świadczeń (nie jest ona znana w momencie zawierania umowy).

Jeżeli zatem, zawierając umowę, strony mogą określić jej wartość - mnożąc np. miesięczną kwotę do zapłaty przez liczbę miesięcy obowiązywania, suma płatności z całej umowy jest wartością transakcji - limit z art. 19 upp (ustawy - Prawo przedsiębiorców - przyp. red.) stosuje się wówczas od pierwszej płatności, choćby nie przekraczała ona limitu ustawowego. Dzieje się tak niezależnie od długości ustalonego przez strony okresu rozliczeniowego (np. dzień, tydzień, miesiąc, kwartał). (...)"

Z pytania wynika, że spółka zawarła umowę na okres 12 miesięcy, przy czym miesięczna kwota wynagrodzenia za usługę wynosi 800 zł. Z przemnożenia tej kwoty przez liczbę miesięcy obowiązywania umowy wynika, że wartość transakcji nie przekracza 15.000 zł. W związku z tym, jeśli podatnik będzie płacił za tę usługę gotówką, to nie poniesie negatywnych skutków takiej zapłaty w postaci braku prawa do ujęcia wydatku w kosztach podatkowych. Koszty opłacone gotówką będą w tym przypadku podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, na zasadach ogólnych.

Przypomnijmy, że limit w wysokości 15.000 zł dotyczy kwoty transakcji brutto, tj. wraz z kwotą VAT. Tak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w piśmie z 25 października 2016 r., będącym odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa.

Jak czytamy w tym piśmie:

"(...) przepisy podatkowe z jednej strony odwołują się do transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (obecnie art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców - przyp. red.), z drugiej wyłączają z kosztów uzyskania przychodów "koszt" w tej części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Przepisy odnoszą się zatem do wartości transakcji przekraczającej równowartość 15 tys. zł, bez rozróżnienia, czy jest to wartość "brutto", czy "netto". Wartością transakcji będzie zatem wartość (cena) uzgodniona przez strony transakcji, którą to wartość jedna strona jest zobowiązana zapłacić (wartość brutto). Natomiast kwestia wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów powinna być rozpatrywana jedynie do tej części płatności, która zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych może zostać uznana za koszt uzyskania przychodów (wartość netto)."


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 16 z dnia 2020-06-01


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »