Zatrudnienie absolwenta na czas sezonu

Wraz z natężeniem prac sezonowych wzrasta zapotrzebowanie na krótkoterminowych i "tanich" pracowników. Pracodawcy, odczuwając potrzebę wzmocnienia kadrowego w czasie sezonowego ożywienia, nie chcą jednak wiązać się na stałe z nowymi pracownikami. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie absolwenta na podstawie umowy absolwenckiej.

Pierwsza praca na praktyce

Absolwent, który nie posiada jeszcze żadnego doświadczenia zawodowego, może je uzyskać poprzez odbycie praktyki. Warunki, na jakich może być ona przeprowadzona, określa ustawa o praktykach absolwenckich. Pracodawca, który zamierza zatrudnić absolwenta na zasadach określonych w przywołanej ustawie, powinien zawrzeć z nim umowę o praktykę absolwencką. Jej stronami są:

  • osoba fizyczna lub prawna bądź podmiot nieposiadający osobowości prawnej - zwany podmiotem przyjmującym na praktykę,
  • praktykant - osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum i w dniu przyjęcia na praktykę nie ukończyła jeszcze 30 lat.

Reklama

Należy podkreślić, że przyjmujący na praktykę i praktykant nie posiadają statusu pracodawcy i pracownika, stąd generalnie nie stosuje się wobec nich przepisów prawa pracy. Wyjątki od tej zasady wskazuje ustawa o praktykach absolwenckich. Zobowiązuje ona pracodawcę (w sensie ścisłym podmiot przyjmujący na praktykę) do przestrzegania regulacji Kodeksu pracy dotyczących:

  • równego traktowania w zatrudnieniu,
  • zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy oraz 8-godzinnej normy dobowej i przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej,
  • pory nocnej,
  • tzw. łączonej normy czasu pracy (przeciętnie 48 godzin razem z nadgodzinami),
  • odpoczynku dobowego i tygodniowego oraz 15-minutowej przerwy, w przypadku gdy dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin,
  • zapewnienia odpowiednich warunków bhp, w tym środków ochrony indywidualnej.

Ustawa o praktykach absolwenckich nie wymienia konkretnych rodzajów prac, które może wykonywać praktykant. Tym samym nie zawęża ich zakresu, zastrzegając jedynie, że w ramach umowy o praktykę absolwencką nie można zatrudniać przy pracach szczególnie niebezpiecznych, w rozumieniu przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 23715 K.p.

Praktyka może być bezpłatna

Istotnym dla pracodawcy aspektem praktyki absolwenckiej jest jej potencjalnie bezpłatny charakter. Prawo do wynagrodzenia przysługuje bowiem praktykantowi tylko wtedy, gdy umowa tak stanowi. Jeżeli strony zastrzegą w umowie prawo do świadczenia pieniężnego z tytułu praktyki, jego wysokość nie może przekroczyć dwukrotności wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w danym okresie. Limitowany jest również czas trwania praktyki. Łącznie, biorąc pod uwagę umowy o praktykę absolwencką zawarte między tymi samymi stronami, nie może on przekroczyć 3 miesięcy.

Umowę absolwencką można rozwiązać bez zbędnych trudności, bo tylko za 7-dniowym wypowiedzeniem, jeżeli jest ona odpłatna, lub w każdym czasie, jeśli nie przewiduje odpłatności. W razie rozwiązania umowy przyjmujący na praktykę jest zobowiązany wydać pisemne zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki, o ile praktykant o to zawnioskuje.

Poznań, dnia 4.06.2014 r.

Umowa o praktykę absolwencką

zawarta w dniu 4.06.2014 r. między Domem Towarowym "Ares" sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Dąbrowskiej 2 w Poznaniu, reprezentowanym przez prezesa zarządu Andrzeja Kowalkiewicza, zwanym dalej Podmiotem przyjmującym na praktykę, a

Sylwią Tkaczyk, zam. Oś. Piastowskie 12 w Poznaniu, zwaną dalej Praktykantem.


§ 1

Strony zawierają umowę o praktykę absolwencką na okres od 4.06.2014 r. do 3.09.2014 r. Na podstawie niniejszej umowy Praktykant będzie wykonywał pracę polegającą na selekcji towarów na półkach w sklepie i w magazynach, pod kierownictwem i przy pomocy pracownika wyznaczonego przez Podmiot przyjmujący na praktykę.


§ 2

Umowa ma charakter odpłatny. Praktykant w okresie obowiązywania umowy ma prawo do świadczenia pieniężnego w wysokości 1.400 zł. Świadczenie będzie płatne raz w miesiącu, w ostatnim dniu miesiąca, za który przysługuje.


§ 3

Tygodniowy wymiar czasu pracy w okresie obowiązywania umowy wynosi 25 godzin. W ramach praktyki Praktykant będzie wykonywał czynności będące przedmiotem umowy, w wymiarze 5 godzin dziennie, od wtorku do soboty.


§ 4

W okresie obowiązywania umowy Praktykant ma prawo korzystać z wszelkich urządzeń socjalnych Podmiotu przyjmującego na praktykę, na zasadach dotyczących pracowników.


§ 5

Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej. Do spraw w niej nieuregulowanych stosuje się ustawę o praktykach absolwenckich oraz wskazane w tej ustawie przepisy Kodeksu pracy.


§ 6

Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Andrzej Kowalkiewicz
(prezes zarządu)
Sylwia Tkaczyk
(praktykant)

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

Ustawa z dnia 17.07. 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. nr 127, poz. 1052)


autor: Agata Barczewska
Gazeta Podatkowa nr 50 (1091) z dnia 2014-06-23

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: absolwent | Gazeta Podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »