ZUS idzie na rękę przedsiębiorcom. Apele dały efekt

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydłużył termin składania wniosków o zwrot nadpłaty składek ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z komunikatem, przedsiębiorcy mają czas do 5 czerwca na złożenie wniosków o zwrot nadpłaty.

Pierwotnie termin składania wniosków o zwrot nadpłaty mijał dzisiaj, czyli 1 czerwca 2023 r. Jednak z powodu licznych apeli firm, ZUS poprosił Ministerstwo Zdrowia o szczegółową interpretację niektórych przepisów. Ministerstwo zgodziło się na wydłużenie terminu. - W rezultacie przedsiębiorcy mają jeszcze kilka dni na złożenie wniosków o zwrot nadpłaty - powiedziała prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Zwrot nastąpi do 3 sierpnia

Zgodnie z komunikatem, jeśli roczne rozliczenie składek ubezpieczenia zdrowotnego wykaże, że zapłacona kwota przekracza ustaloną, płatnik ma prawo do zwrotu. Wniosek o zwrot zostanie automatycznie wygenerowany na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przygotowany dokument należy sprawdzić, podpisać i wysłać do ZUS.

Reklama

ZUS przekaże zwrot na rachunek bankowy zarejestrowany na koncie płatnika najpóźniej do 3 sierpnia 2023 r.

Wszystko działa w oparciu o PUE

Wniosek o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS w dniu po zidentyfikowaniu dokumentu rozliczeniowego płatnika lub ubezpieczonego. Wniosek o zwrot na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie dostępny w sekcji "Dokumenty i Wiadomości", w widoku "Dokumenty robocze".

Jeżeli na podstawie rocznego rozliczenia występuje nadpłata, a na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS nie został utworzony wniosek o zwrot, płatnik składek może samodzielnie sporządzić taki wniosek.

Aby to zrobić, należy wybrać "Wniosek RZS-R" z listy dostępnych dokumentów w sekcji "Dokumenty robocze". Dokument ten powinien być wypełniony, wskazując kwotę zwrotu wynikającą z rocznego rozliczenia. Kwotę tę można znaleźć w pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

ZUS przypomina przedsiębiorcom w komunikacie, aby sprawdzili, czy podany na wniosku numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny, lub wprowadzili go ręcznie.

Opracował KM

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | nadpłata | Gertruda Uścińska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »