ZUS zwraca nadpłacone składki. Przedsiębiorcom przelano już miliard złotych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zwrócił przedsiębiorcom ponad miliard złotych. To wynik rozliczenia rocznego składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Ponad 1 miliard złotych wynosi kwota przekazana przedsiębiorcom przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ostatnich dniach w ramach rozliczenia rocznego składki na ubezpieczenie zdrowotne - wynika z najnowszych danych ZUS.

- Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która w 2022 roku opłacała składkę na własne ubezpieczenie zdrowotne, w roku bieżącym po raz pierwszy miała obowiązek dokonania rocznego rozliczenia tych składek za ubiegły rok - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przedsiębiorcy mogli składać wnioski o zwrot składek do 5 czerwca

Jeżeli rozliczenie wykazało, iż przedsiębiorcy przysługuje zwrot, mógł on złożyć stosowny wniosek do ZUS w terminie do 5 czerwca br. Chodzi o płatników składek, którzy nie mają zaległości składkowych lub nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Reklama

- Na podstawie złożonych wniosków dotychczas przelaliśmy do przedsiębiorców 1 miliard 124 miliony złotych. Tylko dziś do prowadzących firmy trafiło ponad 200 mln zł - poinformowała szefowa ZUS.

Pieniądze z ZUS trafiają na rachunki przedsiębiorców

Zwraca uwagę, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym ZUS był w stanie rozpocząć przekazywanie środków na długo przed upływem ustawowego terminu do 3 sierpnia br. - Pieniądze są przelewane na rachunki płatnicze. Robimy wszystko, aby przedsiębiorcy otrzymali pieniądze możliwie szybko - dodaje profesor Uścińska.

Jeśli płatnik składek nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty do 5 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek najpóźniej do końca 2023 roku. W przypadku posiadania zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, nadpłata zostanie w pierwszej kolejności rozdysponowana na te zaległości.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | rozliczenie składki zdrowotnej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »