Zwrot kaucji za nieruchomość

Wynajmowałam lokal na sklep, który został zalany, nie z mojej winy, tylko z powodu zapchanej przez lata kratki ściekowej. W związku z tym, nastąpiło rozwiązanie umowy najmu.

Wynajmowałam lokal na sklep, który został zalany, nie z mojej winy, tylko z powodu zapchanej przez lata kratki ściekowej. W związku z tym, nastąpiło rozwiązanie umowy najmu.

Kobieta będąca najemcą podpisała mi dokument, na którym napisała, że lokal przyjmuje warunkowo i odda mi kaucję, jeśli oczyszczę lokal. Ja spełniłam warunki ale nie opłaciłam ostatniego rachunku, ale powiedziałam, że może sobie je odliczyć z kaucji. Najemca nie chce oddać kaucji i stawia kolejne warunki. Czy podpisanie przez nią dokumentu - o przyjęciu warunkowym, jest ważne i czy na tej podstawie mogę wygrać sprawę w sądzie?

Dokument o przyjęciu warunkowym lokalu jest jak najbardziej ważny, tzn. może stanowić dowód w ewentualnym postępowaniu sądowym. W przypadku najmu, gdy umowa ulega rozwiązaniu Pani jako wynajmujący powinna zwrócić przedmiot najmu (lokal) w stanie niepogorszonym, czyli w takim jaki Pani go otrzymała. Zgodnie z art. 662 § 3 Kc (Kodeksu cywilnego), jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego. Jeżeli zatem Pani lokal przekaże, a najemca przyjmie lokal, powinien on zwrócić kaucję, bo taki jest jej cel. Najemca może z kaucji potrącić wszelkie niezapłacone rachunki przez wynajmującego lub koszty związane z przywróceniem rzeczy do stanu poprzedniego, jeżeli odpowiedzialność za nie ponosi wynajmujący. Oczywiście powinien wskazać jakie należności z kaucją potrąca.

Reklama

Trudno wyrokować jakie będzie orzeczenie sądu. Sąd w każdym razie będzie orzekał w oparciu o zebrany i przedstawiony materiał dowodowy. Jeżeli w postępowaniu sądowym okaże się, że nie ponosi Pani odpowiedzialności za zaistnienie szkody, albo że nieruchomość została przywrócona do stanu poprzedniego, to Najemca będzie musiał Pani kaucję zwrócić, co najwyżej może potracić niezapłacone przez Panią opłaty. Za zwłokę w zwrocie kaucji będzie Pani mogła żądać odsetek ustawowych. Proponuję zwrócić się do najemcy pismem, w którym zażąda Pani zwrotu kaucji w określonym terminie, z zastrzeżeniem że po jego bezskutecznym upływie skieruje Pani sprawę jej zwrotu do sądu.

SerwisPrawa
Dowiedz się więcej na temat: zwrot | nieruchomości | lokal
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »