15 spółek chce trafić z fixingu do notowań ciągłych

Wniosek o zmianę notowań z jednolitego kursu dnia na system ciągły złożyło 15 spółek. Na liście firm, które mogą być przeniesione z ciągłych do fixingu, jest 5 emitentów.

Wniosek o zmianę notowań z jednolitego kursu dnia na system ciągły złożyło 15 spółek. Na liście firm, które mogą być przeniesione z ciągłych do fixingu, jest 5 emitentów.

Wniosek o zmianę notowań z jednolitego kursu dnia na system ciągły złożyło 15 spółek. Na liście firm, które mogą być przeniesione z ciągłych do fixingu, jest 5 emitentów. Zarząd GPW w środę podejmie uchwały o zmianach systemu notowań, które mogą zacząć obowiązywać po świętach.

Do systemu notowań ciągłych chcą się przenieść: Bauma, Centrozap, Elektromontaż-Export, Inter Groclin, Kompap, LG Petro Bank, Mitex, Mostostal Siedlce, Mostostal Płock, Orfe, Swarzędz, Relpol, Pia Piasecki, Wandalex i Wawel (prawie wszystkie mają już odpowiednie umowy z animatorami). - Wnioski o zmianę notowań, którymi zajmie się Zarząd Giełdy w najbliższą środę, były przyjmowane do wczoraj. Następne będą musiały poczekać na rozpatrzenie. Najprawdopodobniej zostanie wprowadzona jakaś cykliczna zmiana systemu notowań, np. co miesiąc lub co kwartał - powiedział PARKIETOWI Mirosław Szczepański, wicedyrektor działu notowań GPW.

Reklama

Do notowań ciągłych chce się przenieść 15 spółek. Ile firm przejdzie z ciągłych do fixingu? - Na liście potencjalnych kandydatów do przeniesienia z notowań ciągłych do notowań z jednolitym kursem dnia z dwoma fuxingami, przygotowanej przez dział notowań, jest 5 firm. O tym, które spółki ostatecznie zostaną wytypowane, zdecyduje Zarząd Giełdy - powiedział dyrektor Szczepański. Jednym z głównych kryteriów decydujących o tym, która spółka trafi do fixingu, jest płynność akcji. Na liście mogą więc znaleźć się spółki, które prawie w 100% są kontrolowane przez jednego inwestora strategicznego, takie jak m.in. Polar.

Zarząd GPW podejmie uchwały o zmianach systemu notowań poszczególnych spółek w najbliższą środę. Jeżeli wejdą one w życie po tygodniu, to jednego fixingu nie będzie już 11 kwietnia. Najprawdopodobniej jednak zaczną obowiązywać po świętach, od 18 kwietnia.

Niektóre spółki skarżą się na koszty. - Uważam, że płynność naszych akcji spadła, ponieważ nie zostaliśmy zakwalifikowani do notowań ciągłych. Może więc powinniśmy ponosić niższe koszty na rzecz GPW. Nie mamy już tak dużej satysfakcji z tego, że jesteśmy na rynku podstawowym - powiedział prezes jednej ze spółek. Obecnie prawie 50 spółek z rynku podstawowego jest notowanych w systemie jednolitego kursu dnia. - Niedługo będzie podział na rynek urzędowy i nieurzędowy. Może też dojść do ujednolicenia opłat za notowania akcji - powiedział dyrektor Szczepański.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »