Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen
Akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie spółki z PKN Orlen. Na połączenie obu spółek zgodzili się wcześniej akcjonariusze PKN Orlen.
Poniedziałkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa zgodziło się na połączenie spółki z PKN Orlen - poinformował prowadzący obrady Radosław Kwaśnicki.
Za podjęciem uchwały o połączeniu oddano 4.959.494.443 głosy.
Na połączenie obu spółek zgodzili się wcześniej akcjonariusze PKN Orlen.
Pod koniec lipca PKN Orlen i PGNiG podpisały plan połączenia, który zakłada przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje Orlenu przyznawane akcjonariuszom PGNiG. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej.
Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen.
Wcześniej (wiosną br.) PKN Orlen dostał zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na połączenie z PGNiG. Ma do niego dojść do końca tego roku. Warunkiem jest sprzedaż Gas Storage Poland, czyli spółki z Grupy PGNiG będącej operatorem systemu magazynów gazu ziemnego w Polsce.
W poniedziałek 26 września rząd zgodził się na połączenie Orlenu z PGNiG. Według rządu przyczyni się to do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej.
Po połączeniu Orlenu z Lotosem i PGNiG powstanie koncern o łącznej kapitalizacji na poziomie ok. 80 miliardów zł.
Struktura transakcji została przedstawiona już w maju 2021 r. w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych, a PKN Orlen, Grupą Lotos i PGNiG. W momencie przejęcia akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i staną się akcjonariuszami tej spółki. W efekcie udział Skarbu Państwa w akcjonariacie Orlenu zwiększy się.
- Dzięki połączeniu PKN Orlen z PGNiG i wcześniejszym fuzjom, powstanie grupa, która zagwarantuje Polsce bezpieczeństwo energetyczne, klientom - lepszą ofertę, a akcjonariuszom stabilny zysk - ocenił dzisiaj (10.10.2022) prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
***
PGNiG informuje: Akcjonariusze PGNiG niemal jednomyślnie wyrazili zgodę na połączenie z PKN ORLEN
Aż 99,99 proc. akcjonariuszy PGNiG obecnych na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu wyraziło zgodę na połączenie z PKN ORLEN. Decyzja ta jest jednym z ostatnich etapów w procesie połączenia obu spółek.
- Łączymy siły w wyjątkowo trudnym momencie dla globalnych rynków paliwowo-energetycznych. Warunki gospodarcze, w jakich przyszło nam działać, gwałtowne wahania na rynkach surowcowych, wyzwania związane z transformacją energetyczną wymagają od nas konsekwencji i odważnych decyzji oraz starannego określania priorytetów i wykorzystywania szans na dalszy rozwój potencjału i kompetencji PGNiG, w kluczowych dla spółki obszarach. Dlatego z satysfakcją przyjmuję decyzję podjętą przez akcjonariuszy PGNiG - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG.
Połączenie PKN ORLEN i PGNiG znacząco wzmocni rynek gazowo-paliwowo-energetyczny Polski, pozwoli na zwiększenie możliwości inwestycyjnych oraz realizację szeregu synergii operacyjnych, a także poprawi pozycję negocjacyjną połączonego koncernu - zarówno w przypadku zakupu surowców, jak i wzmocnienia pozycji na międzynarodowym rynku obrotu paliwami i energią - przekonują przedstawiciele gazowej spółki.
Konsolidacja firm da impuls do dynamicznego rozwoju koncernu, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju, a w konsekwencji również polską gospodarkę. Łącząc doświadczenia i kapitał obu podmiotów, znacznie poszerzona zostanie oferta kompleksowych usług dla klientów multikoncernu, zarówno biznesowych, jak i indywidualnych - tłumaczy PGNiG.
Proces połączenia jest realizowany we współdziałaniu i w uzgodnieniu ze stroną społeczną, a pracownicy PGNiG i Grupy Kapitałowej PGNiG są informowani o przebiegu procesu połączenia na każdym jego etapie - czytamy we wczorajszym oświadczeniu PGNiG.
***
***