Amica liczy na przejęcie rynku

Amica liczy, że uda jej się przejąć część rynku po bankructwie wrocławskiego producenta sprzętu AGD, Fagor Mastercook, który sprzedawał na rynku polskim ok. 200 tys. kuchni rocznie. Zdaniem analityków, w długim okresie udział fabryki upadającej grupy może zostać przejęty przez innych graczy i wówczas większy się konkurencja.

Wiceprezes spółki Wojciech Kocikowi poinformował na konferencji prasowej, że już widoczny jest wzrost popytu na produkowane przez spółkę kuchnie. Amica ma również nadzieję, że problemu europejskiego producenta AGD umożliwią również dynamiczne zwiększenie sprzedaży na rynkach zagranicznych m.in. we Francji oraz Hiszpanii.

Amica oczekuje także wzrostu sprzedaży na rynku rosyjskim - w przyszłym roku planuje wprowadzać tam nowe kategorie produktów tj. zmywarki i okapy. Kocikowski podał, że w przyszłym roku capex nie powinien przekroczyć 35-40 mln PLN, nie uwzględniając wydatków akwizycyjnych. Na początku I kw. 2014 r. spółka zamierza także zaprezentować strategię na kolejne lata.

Reklama

Komentarz DM Trigon

W krótkim okresie problemy Mastercooka spowodują wzrost sprzedaży Amiki na polskim rynku może on nawet sięgnąć +10-15%, co pozwoli całej grupie rosnąć w tempie wysokim jednocyfrowym,

albo nawet niskim dwucyfrowym. Istotna część udziałów Mastercooka na rynku polskim jest możliwa do przejęcia z uwagi fakt, że był on silny w segmencie kuchni wolnostojących, a o tę część rynku konkurenci zabiegają w mniejszym stopniu. W długim okresie udziały upadającej grupy mogą zostać przejęte przez innych graczy i wówczas większa konkurencja może sprawić, że Amica odda część przejętych w krótkim okresie udziałów. W perspektywie najbliższych kwartałów informacja pozytywna.

Hanna Kędziora

_ _ _ _

Tymczasem - producent sprzętu AGD Gorenje planuje pod koniec grudnia 2013 roku debiut na GPW. Z oferty emisji do 10,44 mln akcji chce pozyskać 44,3 mln EUR, które trafią głównie na spłatę zadłużenia. Cena jednej akcji w ofercie została ustalona na 4,31 euro.

Gorenje podało, że około 2/3 pozyskanych środków netto trafi na spłatę istniejącego zadłużenia,

a reszta na projekty, związane z realizacją zaktualizowanej strategii. Oferta publiczna będzie realizowana w Słowenii i w Polsce. Obecnie akcje Gorenje notowane są na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Ljubljanie. Gorenje to kolejne IPO w końcówce roku.

Obecnie trwają trzy duże oferty: Energii, Capital Park i Newagu o łącznej wartości blisko 3,5 mld PLN.

żródło BM BDM , PKO BP ,DM Trigon

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt AGD | przejęcia | Gorenje | Amica | Amica Wronki SA | mastercook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »