BCP bierze BIG BG, a Austriacy PBK

Powoli klaruje się sytuacja w akcjonariacie polskich instytucji finansowych. Zgodnie z zapowiedziami, Deutsche Bank i jego grupa wycofuje się z BIG Banku Gdańskiego. Natomiast BA/CA dostał zgodę na zakup akcji Powszechnego Banku Kredytowego dających do 66 proc. głosów na WZA

Powoli klaruje się sytuacja w akcjonariacie polskich instytucji finansowych. Zgodnie z zapowiedziami, Deutsche Bank i jego grupa wycofuje się z BIG Banku Gdańskiego. Natomiast BA/CA dostał zgodę na zakup akcji Powszechnego Banku Kredytowego dających do 66 proc. głosów na WZA

Wczoraj w czterech transakcjach pakietowych właściciela zmieniło około 29,1 proc. akcji BIG BG. Ogółem sprzedano 123,9 mln papierów po 13,5 zł każdy. Było to o 4,1 zł więcej niż wczoraj walory BIG BG wyceniał rynek.

Oddają Niemcy

Sprzedającymi walory BIG BG był Deutsche Bank, który przyznał się do zbycia swoich 19 proc. udziałów, a także Reiffeisen Zentralbank Oesterreich, który pozbył się niespełna 10-proc. pakietu. Jest to zgodne z oświadczeniami DB z ubiegłego tygodnia, kiedy to Niemcy zapowiedzieli, że wycofują się z inwestycji w tę polską instytucję finansową. Głównym powodem miał być brak możliwości szybkiego przejęcia kontroli nad BIG BG. W tej sytuacji, DB i RZB zawarły porozumienie z Banco Comerciale Portugues o odsprzedaży jemu i wskazanym przez niego inwestorom pakietów posiadanych akcji.

Reklama

Przejmują Portugalczycy

Do tej pory tylko BCP przyznał, że podczas wczorajszych transakcji zwiększył swój udział w BIG BG o ok. 5 proc., do niespełna 20 proc. Na razie Portugalczycy nie mają zgody na przejęcie większego pakietu akcji warszawskiej instytucji finansowej. Nie wiadomo natomiast kim są pozostali inwestorzy współpracujący z BCP i po ile akcji nabyli. Zgodnie z planami, po uzyskaniu odpowiednich zgód BCP chce powiększyć swój udział w BIG BG o kolejne 5 proc., co wskazuje na to, że nie zamierza zostać inwestorem większościowym tego banku. W gruncie rzeczy, jest to więc powrót do pewnego status quo sprzed konfliktu z Niemcami. Teraz należy się spodziewać kontynuacji tworzenia przez BIG BG bankowości detalicznej z BCP (sieć Millennium), a z Eureko współpracy w rozwoju oferty ubezpieczeniowej.

Niemcy pozostaną na naszym rynku obecni poprzez DB Polska i Bank Współpracy Regionalnej, który właśnie przejęli.

Austriacki desant

Wczoraj także Komisja Nadzoru Bankowego wydała zgodę dla Banku Austria Creditanstalt International na zakup akcji Powszechnego Banku Kredytowego dających prawo do wykonywania ponad 50 proc., ale nie więcej niż 66 proc. głosów na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy. Obecnie BA/CA ma 47 proc. udział w PBK. Jednak Austriacy są obecnie jedynymi chętnymi na przejęcie od skarbu państwa resztówki warszawskiej instytucji finansowej. W opinii Alicji Kornasiewicz, wiceminister resortu skarbu do tej transakcji może dojść w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Obecnie ustalane są ostatnie szczegóły techniczne. BA/CA ma kupić od MSP 10,3 proc. PBK. W tym roku ma się też ostatecznie zakończyć proces łączenia na naszym rynku austriackiego banku z warszawskim. Nie zmienia to faktu, że PBK jest przez obserwatorów rynku wymieniany na pierwszym miejscu, jako instytucja która może zostać poddana wtórnej konsolidacji. Ostatnio jako głównego zainteresowanego tym procesem, który oczekiwany jest za 2 - 3 lata, wymienia się Deutsche Bank.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: bank | Niemcy | Deutsche Bank | Biuro Informacji Gospodarczej | zakup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »