Reklama

BCP ma trzy oferty na zakup Banku Millennium

Portugalski bank Millennium BCP potwierdza, że otrzymał trzy pisemne oferty wstępne kupna Banku Millennium oraz inne w formie ustnej - podał bank w komunikacie prasowym.

Reklama

"(...) informujemy, że na ten moment otrzymaliśmy trzy pisemne oferty, które nie zostały jeszcze przeanalizowane, są też inne, werbalne zgłoszenia zainteresowania" - napisano w komunikacie, nie podając nazw potencjalnych chętnych.

Bank dodał, że jest otwarty na kolejne sygnały zainteresowania kupnem polskiego biznesu. Podkreślił jednocześnie, że proces wyceny aktywów w Polsce jest ciągle na wstępnym etapie i nie zostały podjęte żadne decyzje dotyczące potencjalnej transakcji sprzedaży polskiego banku.

Z informacji medialnych wynika, że Bankiem Millennium zainteresowanych jest pięciu, sześciu inwestorów, w tym BNP Paribas, Banca Intesa, UniCredit, BRE Bank oraz PKO BP.

Portugalski Millennium BCP wynajął Deutsche Bank i Nomurę do przeprowadzenia wyceny wartości swojego biznesu w Polsce. Z wcześniejszych informacji wynikało, że polski rynek nie jest już traktowany przez Portugalczyków jako aktywo strategiczne. Bank chce bowiem skupić się na Portugalii, Afryce, Azji i na Brazylii.

_ _ _ _ _ _

Kolejka po Millenium?

Sprzedaż polskiego banku Millennium cieszy się dużym zainteresowaniem największych polskich instytucji. Do portugalskiego właściciela, Portugalskiego Banku Handlowego BCP, wpłynęły trzy oferty.

Dwie z nich właśnie z Polski. Portugalskie media zauważają, że wojna o dominację na rozdrobnionym polskim rynku finansowym zwiększa atrakcyjność Millennium wśród instytucji nad Wisłą. Do tej pory ofertę złożyły PKO Bank Polski SA oraz Bank Pekao SA, który kontroluje włoska grupa UniCredit. To dwie największe grupy finansowe w Polsce - podkreślają portugalskie media. Trzecim zainteresowanym jest francuski Paribas. W lipcu BCP ogłosiło, że Polska staje się dla niego coraz mniej atrakcyjnym miejscem na inwestycje.

(IAR)

_ _ _ _ _

OPINIA analityków BM BDM SA

Na tym etapie nie podejmujemy się oceny prawdopodobieństwo dojścia transakcji do skutku, ani nie oceniamy poszczególnych potencjalnych inwestorów. Przytaczamy jedynie kilka podstawowych faktów. Obecna kapitalizacja rynkowa Banku Millennium (przy cenie za akcję 4,53 PLN) to 5,5 mld PLN, co oznacza wartość pakietu BCP na poziomie 3,6 mld PLN.

Oczywiście wartość ta nie zawiera tzw. premii za kontrolę, której zwykle przy tego typu transakcjach oczekują sprzedający.

Bank wyceniany jest po P/E i P/BV na rok 2011 odpowiednio 11,8x i 1,26x. W przypadku ogłoszenia wezwania na akcje banku stanowiące obecnie free float kupujący byłby zobligowany zapłaci wyższą z dwóch wartości - zapłaconej ceny lub średniej ważonej wolumenem za ostatnie 6 miesięcy. Według naszych obliczeń średnia ta wynosi 5,19 PLN czyli jest o 15 proc. wyższa od bieżącej ceny rynkowej. Przy tej cenie P/BV na rok 2010 i 2011 kształtują się odpowiednio na poziomie 1,54x i 1,44x.

BM BDM , G. Zawada

Dowiedz się więcej na temat: bańki | Bank Millennium

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »