Bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech zagrożone

Jak podał w oświadczeniu koncern naftowo-gazowy MOL, bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech jest obecnie zagrożone, z powodu uszkodzeń rurociągu Przyjaźń oraz ograniczeń produkcyjnych rafinerii Danube pod Budapesztem - poinformował węgierskie media. Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas, zwrócił uwagę na niepokojące wiadomości, 5 grudnia w życie wejdą sankcje na rosyjską ropę.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

MOL obsługuje 85 proc. rynku

Dodatkowo przyczyną tego stanu jest fakt, że z rynku zniknęli importerzy; w listopadzie MOL obsługiwał 85 proc. rynku. "W celu przywrócenia bezpieczeństwa dostaw konieczne będzie przywrócenie importu paliw, co zajmie 2-3 miesiące" - napisał MOL w oświadczeniu.

W ostatnich dniach media informowały również o tym, że na wielu stacjach w kraju brakowało benzyny lub oleju napędowego, a poszczególne punkty wprowadzały ograniczenia w zakupach paliwa.

Jeśli bezpieczeństwo dostaw będzie zagrożone, limity cen będą zmieniane - zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Zwrócił jednocześnie uwagę na niepokojące wiadomości, w tym wejście 5 grudnia w życie sankcji na rosyjską ropę, a także problemy rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu związane z produkcją.

Reklama

MOL poinformował, że rafineria w Szazhalombatta z powodu konserwacji nadal pracuje z wydajnością 50-55 proc., a rurociąg Przyjaźń, którym sprowadzana jest do niej rosyjska ropa, również działa z ograniczeniami.

"Nasi eksperci pracują bez przerwy nad konserwacją rafinerii i optymalizacją zapasów na co dzień, aby móc wysłać wystarczającą ilość paliwa do całego kraju" - poinformował MOL w oświadczeniu, cytowanym przez portal Telex.hu.

Problem rurociągu Przyjaźń

Na początku lutego wejdą w życie sankcje również na import rosyjskich produktów naftowych. Choć MOL nie jest w stanie jeszcze przewidzieć ich skutków, to "należy spodziewać się negatywnych konsekwencji".

"Możemy utrzymać zamrożenie cen benzyny tylko wtedy, gdy dostawy ropy z Rosji będą nieprzerwane, a rafineria ropy w Szazhalombatta będzie nieprzerwanie pracować. Rząd oczywiście nadal będzie robił wszystko, aby zapewnić bezpieczne dostawy paliw" - cytuje ministerstwo rolnictwa węgierski dziennik "Magyar Nemzet".

Prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Paliw, cytowany przez Telex.hu, stwierdził z kolei, że rząd musi zdecydować "czy regulować ceny, czy zaopatrywać rynek w paliwo". W jego ocenie regulacje cenowe powodują dziś więcej szkód niż wzrost cen powodował w przeszłości.

Limit cen na paliwo na poziomie 480 forintów (wówczas około 6 zł) został wprowadzony na Węgrzech jeszcze w listopadzie 2021 roku jako środek dla ochrony węgierskich konsumentów przed skutkami inflacji.

W kolejnych miesiącach zakres pojazdów uprawnionych do korzystania z niższych cen był ograniczany. W chwili obecnej limit cenowy na benzynę przewidziany jest do końca grudnia.

MOL

31,4000 0,1000 0,32% akt.: 18.07.2024, 17:51
 • Otwarcie 31,0000
 • Max 31,4000
 • Min 30,8000
 • Kurs odniesienia 31,3000
 • Suma wolumenu 3 433
 • Suma obrotów 107 395,5000
 • Widełki dolne 27,9000
 • Widełki górne 34,1000
Zobacz również: PKNORLEN UNIMOT DMGROUP

ROPA CRUDE

80,80 -0,64 -0,79% akt.: 18.07.2024, 21:49
 • Max 82,27
 • Min 80,62
 • Stopa zwrotu - 1T -0,95%
 • Stopa zwrotu - 1M 2,10%
 • Stopa zwrotu - 3M -1,48%
 • Stopa zwrotu - 6M 12,24%
 • Stopa zwrotu - 1R 10,22%
 • Stopa zwrotu - 2R -16,34%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »