Bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech zagrożone

Jak podał w oświadczeniu koncern naftowo-gazowy MOL, bezpieczeństwo dostaw paliw na Węgrzech jest obecnie zagrożone, z powodu uszkodzeń rurociągu Przyjaźń oraz ograniczeń produkcyjnych rafinerii Danube pod Budapesztem - poinformował węgierskie media. Szef kancelarii premiera Gergely Gulyas, zwrócił uwagę na niepokojące wiadomości, 5 grudnia w życie wejdą sankcje na rosyjską ropę.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

MOL obsługuje 85 proc. rynku

Dodatkowo przyczyną tego stanu jest fakt, że z rynku zniknęli importerzy; w listopadzie MOL obsługiwał 85 proc. rynku. "W celu przywrócenia bezpieczeństwa dostaw konieczne będzie przywrócenie importu paliw, co zajmie 2-3 miesiące" - napisał MOL w oświadczeniu.

W ostatnich dniach media informowały również o tym, że na wielu stacjach w kraju brakowało benzyny lub oleju napędowego, a poszczególne punkty wprowadzały ograniczenia w zakupach paliwa.

Jeśli bezpieczeństwo dostaw będzie zagrożone, limity cen będą zmieniane - zapowiedział w środę na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Zwrócił jednocześnie uwagę na niepokojące wiadomości, w tym wejście 5 grudnia w życie sankcji na rosyjską ropę, a także problemy rafinerii MOL w Szazhalombatta na południe od Budapesztu związane z produkcją.

Reklama

MOL poinformował, że rafineria w Szazhalombatta z powodu konserwacji nadal pracuje z wydajnością 50-55 proc., a rurociąg Przyjaźń, którym sprowadzana jest do niej rosyjska ropa, również działa z ograniczeniami.

"Nasi eksperci pracują bez przerwy nad konserwacją rafinerii i optymalizacją zapasów na co dzień, aby móc wysłać wystarczającą ilość paliwa do całego kraju" - poinformował MOL w oświadczeniu, cytowanym przez portal Telex.hu.

Problem rurociągu Przyjaźń

Na początku lutego wejdą w życie sankcje również na import rosyjskich produktów naftowych. Choć MOL nie jest w stanie jeszcze przewidzieć ich skutków, to "należy spodziewać się negatywnych konsekwencji".

"Możemy utrzymać zamrożenie cen benzyny tylko wtedy, gdy dostawy ropy z Rosji będą nieprzerwane, a rafineria ropy w Szazhalombatta będzie nieprzerwanie pracować. Rząd oczywiście nadal będzie robił wszystko, aby zapewnić bezpieczne dostawy paliw" - cytuje ministerstwo rolnictwa węgierski dziennik "Magyar Nemzet".

Prezes Węgierskiego Stowarzyszenia Paliw, cytowany przez Telex.hu, stwierdził z kolei, że rząd musi zdecydować "czy regulować ceny, czy zaopatrywać rynek w paliwo". W jego ocenie regulacje cenowe powodują dziś więcej szkód niż wzrost cen powodował w przeszłości.

Limit cen na paliwo na poziomie 480 forintów (wówczas około 6 zł) został wprowadzony na Węgrzech jeszcze w listopadzie 2021 roku jako środek dla ochrony węgierskich konsumentów przed skutkami inflacji.

W kolejnych miesiącach zakres pojazdów uprawnionych do korzystania z niższych cen był ograniczany. W chwili obecnej limit cenowy na benzynę przewidziany jest do końca grudnia.

MOL

- - - akt.: 03.02.2023, 05:01
 • Otwarcie -
 • Max -
 • Min -
 • Kurs odniesienia 33,2400
 • Suma wolumenu -
 • Suma obrotów -
 • Widełki dolne 29,9200
 • Widełki górne 36,5600
Zobacz również: PKNORLEN SERINUS UNIMOT

ROPA CRUDE

75,83 -0,05 -0,07% akt.: 03.02.2023, 07:51
 • Max 76,16
 • Min 75,58
 • Stopa zwrotu - 1T -6,36%
 • Stopa zwrotu - 1M -5,58%
 • Stopa zwrotu - 3M -14,84%
 • Stopa zwrotu - 6M -19,07%
 • Stopa zwrotu - 1R -13,69%
 • Stopa zwrotu - 2R 37,97%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »