Reklama

Blisko dwukrotny wzrost przychodów i rekordowe zyski, dobre perspektywy na 2018 r.

W I kw. 2018 r. X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. (XTB) odnotował podwojenie przychodów do poziomu 113,7 mln zł, pochodna wzrostu obrotów i rentowności transakcyjnej. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł do 72,7 mln zł, tj. o 50,5 mln zł rdr. Spółka wykazała rekordowy skonsolidowany zysk netto w wysokości 59,5 mln zł wobec 10,6 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W br. XTB planuje dalszy rozwój bazy klienckiej i oferty produktowej.

- W I kw. 2018 r. odnotowaliśmy blisko dwukrotny wzrost przychodów, efekt wyższego wolumenu obrotu transakcyjnego klientów i wyższej rentowności na lota na wszystkich głównych rynkach działalności. Spółka zakończyła I kw. br. rekordowym zyskiem netto w wysokości 59,5 mln zł. Pozytywny wynik finansowy w I kw. 2018 r. to dobry prognostyk na kolejne kw. 2018 r. - komentuje Omar Arnaout, Prezes Zarządu X-Trade Brokers DM S.A.

PODWOJENIE PRZYCHODÓW DZIĘKI WZROSTOWI OBROTÓW I RENTOWNOŚCI TRANSAKCYJNEJ

Reklama

W I kw. 2018 r. przychody spółki wyniosły 113,7 mln zł, tj. wzrost o 93,7 proc. rdr. Podwojenie przychodów to wynik wzrostu wolumenu obrotu transakcyjnego klientów liczonego w lotach, jak i rentowności na lota. W omawianym okresie obroty klientów wyniosły 675 tys. lotów, tj. więcej o 135,3 tys. lotów rdr, a rentowność jednostkowa wyniosła 168 zł, tj. wzrost o 54,1 proc. rdr.

GŁÓWNE RYNKI DZIAŁALNOŚCI W GÓRĘ

W I kw. 2018 r. XTB odnotowało wzrost przychodów na głównych rynkach działalności, tj. w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej, odpowiednio o 135 proc. i 75 proc. rdr. W omawianym okresie, Polska, która stanowi 27 proc. udział w strukturze sprzedaży, zanotowała 30,3 mln zł przychodów, tj. 186 proc. wzrostu rdr. Drugi pod względem udziałów rynek hiszpański (18 proc.) zakończył I kw. br. sprzedażą na poziomie 20,5 mln zł, co daje 56 proc. wzrostu rdr. W globalnej sprzedaży na znaczeniu zyskuje także Ameryka Łacińska, która wypełniła lukę po Turcji, uzyskując 5,8 mln zł sprzedaży.

ROŚNIE LICZBA AKTYWNYCH KLIENTÓW DETALICZNYCH

W I kw. 2018 r. przychody Grupy z działalności detalicznej wyniosły 102,9 mln zł, w porównaniu do 44,1 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Odnotowujemy systematyczny wzrost liczby klientów. W I kw. 2018 r. liczba nowych rachunków była wyższa o blisko 20 proc. rdr. Liczba aktywnych rachunków wzrosła o 24 proc. rdr do poziomu 25,3 tys. i była rekordowa w ciągu ostatnich dwóch lat. To efekt skutecznej strategii sprzedażowo-marketingowej oraz wprowadzenia nowych produktów, przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych - mówi Prezes Omar Arnaout.

W omawianym okresie przychody z działalności instytucjonalnej XTB wyniosły 10,8 mln zł, tj. spadek o 26,1 proc. rdr. Przychody z tego segmentu podlegają wahaniom kwartalnym, co jest zjawiskiem typowym dla przyjętego przez Grupę modelu biznesowego.

REKORDOWE ZYSKI, KOSZTY NA STABILNYM POZIOMIE

Zysk z działalności operacyjnej w I kw. 2018 r. wyniósł 72,7 mln zł, tj. 228,1 proc. wzrostu rdr. Koszty działalności operacyjnej w omawianym okresie ukształtowały się na poziomie 41 mln zł, tj. 12,2 proc. wzrostu rdr. Na wzrost ten złożyły się wyższe o 2,5 mln zł koszty pozostałych usług obcych; o 1 mln zł wyższe koszty wynagrodzeń i świadczeń pracowniczych oraz 0,8 mln zł wyższe koszty prowizji wynikające z większych kwot zapłaconych dostawcom usług płatniczych, za pośrednictwem których klienci deponują swoje środki na rachunkach transakcyjnych.

Zarząd przewiduje, że w całym 2018 r. koszty działalności operacyjnej powinny kształtować się na poziomie porównywalnym lub nieznacznie wyższym od tego z 2017 r. Ostateczny ich poziom będzie uzależniony od wysokości zmiennych składników wynagrodzeń wypłaconych pracownikom oraz od poziomu wydatków marketingowych.

W I kw. 2018 r. XTB odnotowało 59,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 10,6 mln zł zysku rok wcześniej. To wzrost o 48,9 mln zł, tj. 459,1 proc. rdr.

PERSPEKTYWY DALSZEGO ROZWOJU W 2018 R.

Grupa planuje dalszy rozwój bazy klienckiej i oferty produktowej, w oparciu o istniejące rynki oraz nowe rynki w Afryce i Azji, a także ekspansję w Ameryce Łacińskiej, wykorzystując swoją obecność w Belize. Największy potencjał wzrostu biznesu Zarząd widzi w Niemczech, Francji i Ameryce Łacińskiej.

Opr. KM

Dowiedz się więcej na temat: rekordowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »