Bogdanka walczy o koncesję
Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., najbardziej efektywna kopalnia węgla kamiennego w Polsce, w związku z otrzymaniem informacji o negatywnym rozpatrzeniu wniosku o koncesję wydobywczą na obszarze K-6-7 informuje, że niezwłocznie złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Jednocześnie spółka przygotowuje się do rozpoczęcia prac związanych z otrzymaną w ostatnich miesiącach koncesją na rozpoznanie złoża "Ostrów" oraz oczekuje na koncesję na rozpoznanie złoża "Orzechów".
Nasz wniosek o koncesję wydobywczą na obszarze K-6-7, złożony w grudniu 2013 roku, spełniał wszystkie wymagania formalno-prawne, co potwierdziło Ministerstwo Środowiska. Warto dodać, że prace zmierzające do pozyskania koncesji prowadziliśmy od ponad 3 lat. Dlatego dziwi nas decyzja odmowna ze strony Ministerstwa (wydana po tak długim czasie od złożenia wniosku), a także jej uzasadnienie, powołujące się na "interes publiczny". Jako firma zatrudniająca ponad 5000 osób, o udziałach w rynku dostaw węgla dla energetyki zawodowej przekraczających 25 proc., bardzo poważnie traktujemy zasady społecznej odpowiedzialności biznesu i brania pod uwagę interesu publicznego w naszej działalności. Dlatego za kluczowe uważamy podejmowanie kroków mających na celu przedłużenie żywotności kopalni w możliwie najbardziej efektywny i racjonalny sposób. Pozyskanie koncesji na złoże K-6-7, położone w sąsiedztwie naszych złóż, pozwoliłby nam na rozpoczęcie wydobycie węgla z nowych obszarów w krótkim czasie, przy wykorzystaniu obecnej infrastruktury. Dlatego niezwłocznie zwrócimy się do Ministerstwa Środowiska o ponowne rozpatrzenie naszego wniosku - powiedział Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka S.A.
Chciałbym jednocześnie podkreślić, że rozwój w kierunku złoża K-6-7 nie jest jedyną z naszych możliwości poszerzenia zasobów. Jeszcze we wrześniu planujemy rozpocząć prace związane z otrzymaną w czerwcu tego roku koncesją na rozpoznanie złoża "Ostrów", która pozwoli nam na analizę i przygotowanie planów rozwoju LW Bogdanka w kierunku północnym. Nasze obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 roku, jednak chcielibyśmy co najmniej je podwoić przed 2020 rokiem. Ten plan oceniam jako niezagrożony - dodał Zbigniew Stopa.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i jedną z największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.
LW Bogdanka prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego.
Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.
Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych. LW Bogdanka zatrudnia ok. 4,8 tys. pracowników.
Opr. MM